"Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025" Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025."

W roku szkolnym 2023 realizowany był w grupie "Apsiki" autorski program "Sensoryczny wtorek". Jego głównym zadaniem był wszechstronny rozwój dzieci poprzez organizowanie zabaw wspierających integrację sensoryczną. Dotykał takich zagadnień jak rozwijanie zmysłów i świadome korzystanie z nich, poprawę i usprawnienie motoryki, koordynację napięcia mięśniowego, rozwój intelektualny, emocjonalny i ruchowy, kreatywność i wyciszenie.

Projekt "Sensoryczny rok" przeznaczony jest dla dzieci w wieku 4 l uczęszczających do Przedszkola Miejskiego nr 2 im. Wandy Chotomskiej w Kołobrzegu i będzie realizowany w 2023 r. Program ma na celu wszechstronny rozwój dzieci poprzez organizowanie zabaw wspierających integrację sensoryczną. To program w którym zmysły odgrywają bardzo ważną rolę.

W roku 2022 grupa Gapci przystąpiła do Programu "Przyjaciele Zippiego", który składał się z 6 części. Program rozwinął u dzieci umiejętność radzenia sobie z trudnościami. Rozwinął kompetencje społeczne i emocjonalne oraz sprawił, że są lepiej przygotowane do pomagania innym w rozwiązywaniu problemów. W czasie realizacji programu dzieci wiele razy ćwiczyły umiejętność radzenia sobie i w ten sposób nauczyły się, jak sobie poradzić i jak poprosić innych o pomoc.

Podczas październikowego spotkań z rodzicami omówione zostały założenia realizowanego w naszej grupie Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Podstawowym celem podejmowanych przez nasze przedszkole jest upowszechnienie wśród dzieci czytelnictwa.

W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa dzieci z grupy Nieśmiałków wzięły udział w "Weekendowym wymianie książek". Akcja ta miała na celu propagowanie czytelnictwa wśród naszych dzieci i ich rodziców.

17 listopada gościliśmy w naszym przedszkolu panią bibliotekarkę z Miejskiej Biblioteki Publicznej dla dzieci i młodzieży. Celem spotkania było rozbudzania zainteresowania literaturą dziecięcą, pobudzanie wyobraźni dzieci i zachęcanie do czytania.

30.09.2022r. dzieci z grupy 5-latków "Nieśmiałki" w ramach realizacji programu: "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa" wybrały się na wycieczkę do Miejskiej Biblioteki Dziecięcej w Kołobrzegu. Z zaciekawieniem słuchały pani bibliotekarki, która opowiedziała w jaki sposób można zapisać się do biblioteki, jak z niej korzystać oraz o tym, jak należy zachować się w takim miejscu.

W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa grupę Nieśmiałków odwiedziło kilkoro rodziców: Pani Joanna mama Leona, pani Paulina mama Zuzanny, pani Edyta wraz z synem Michałem, mama naszego Piotrka.

Jednym z działań programu czytelniczego realizowanego w grupie Nieśmiałków było spotkanie z twórcami literatury dziecięcej i tak oto 21 listopada zawitał do nas Pan Wojciech Czaplewski - nauczyciel, filozof, poeta, publicysta.

W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w grupie Nieśmiałków został zorganizowany konkurs pt.: "Projekt okładki do ulubionej książki", a jego główne cele to promowanie wśród dzieci czytelnictwa oraz rozwijanie wyobraźni, kreatywności i umiejętności plastycznych.

W ramach realizowanego programu przedszkole podjęło szereg działań mających na celu popularyzację czytelnictwa wśród przedszkolaków. W celu zainteresowania dostępną literaturą dziecięcą zorganizowane zostały wystawy nowych książek.

Dzieci z grupy "Nieśmiałków" z Przedszkola Miejskiego nr 2 w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 stworzyły kącik czytelniczy, którego celem jest zachęcenie do samodzielnego zapoznawania się z książkami.

Dnia 07.11.2022 odbyła się sesja zdjęciowa w wykonaniu dzieci 6 letnich, grupy Wesołków "Moja ulubiona postać z bajki" - z wykorzystaniem gadżetów i kostiumów - udział w zajęciu do programu "Świat małego fotografa". Nauka fotografowania, wcielanie się w rolę fotografa oraz modela. Doznawanie odczuć estetycznych.

Każdy z nas lubi oglądać zdjęcia, bo zatrzymują ważne dla nas chwile przypominając to, co się wydarzyło. Spotkania, wycieczki w ciekawe miejsca, a zwłaszcza te najważniejsze, związane z najbliższą rodziną, relacjami, uroczystościami. 16. grudnia Wesołki stworzyły wystawę fotograficzną z ulubionych zdjęć przyniesionych z domów rodzinnych.

"Kim będę w przyszłości?" - to pytanie nie jest raczej trudne dla naszych przedszkolaków. Głowy mają pełne marzeń i planów. Co prawda jednego dnia ulubionym zawodem jest marynarz a innego już strażak ale przecież do podjęcia tej ważnej decyzji w życiu mają jeszcze sporo czasu.

4 listopada Wesołki odwiedziły Zespół Szkół Nr 1 im. H. Sienkiewicza w Kołobrzegu. Obejrzały makiety dawnego Kołobrzegu w technologii 3D wykonane przez uczniów pod kierunkiem nauczycieli. Nasze sześciolatki dowiedziały się dlaczego fotografia jest podstawą do realizacji projektów druku 3D.

Wesołki przygodę z aparatem rozpoczęły we wrześniu. Spotkały się z profesjonalistami w fachu - fotografami: panem Jarkiem i panem Tadeuszem. Oglądały sesję fotograficzną tworzoną przez pana Tadeusza, same stawały w roli modela, to znów fotografa.

Każdy z nas, każdego dnia, w każdej sytuacji odczuwa emocje. Są one nieodłączną częścią naszego życia i pełnią w nim bardzo ważną rolę. W październiku Wesołki uczyły się nazywać i przedstawiać różne stany emocjonalne, słuchały "Bajki o Smutku i Radości".

Dnia 28 października zaopatrzeni w aparaty fotograficzne wybraliśmy się w plener. Naszym celem było uwiecznienie najbliższej okolicy - parku, plaży oraz morza Bałtyckiego. Las nadmorski w jesiennej szacie okazał się wdzięcznym obiektem do fotografowania.