Wielkanoc u Gapciów

Wychowankowie w ostatnim tygodniu marca miały okazję poznać zwyczaje i tradycje wielkanocne. Dzieci malowały i ozdabiały brokatem kolorowe pisanki, robiły baranki, kurczaczki i zajączki wielkanocne. Siały także rzeżuchę oraz owies.
Dzieci poznały też wiersze, piosenki, inscenizacje o tematyce wielkanocnej oraz stare, ludowe zabawy związane z tymi świętami. Święcenie koszyczka z pokarmami, o czym doskonale wiedziały, co powinno znaleźć się w koszyczku niesionym do święcenia. Pieczenie bab i mazurków wielkanocnych oraz polewanie się wodą w śmigus dyngus, to również tradycje, które dzieci doskonale znały i chętnie o nich opowiadały.
Dzieci zgłębiły wiedzę na temat różnych rodzajów jajek i ich właścicieli – ptaków wiejskich. Poznały również właściwości jajka surowego i ugotowanego. Poprzez eksperymenty dzieci już wiedzą co stanie się z jajkiem, które były zanurzone w płynie octowym, w coli i herbacie. Bardzo dobrze się przy tym bawiły.
Cała tydzień przebiegał w bardzo miłej atmosferze. Ponieważ tego typu zajęcia niosą zawsze ze sobą radość i uśmiech dziecka, wprowadzają świąteczny nastrój oraz pomagają w integracji dzieci.