Z wizytą w Państwowej Straży Pożarnej

29 maja dzieci z grupy Apsików oraz Mędrków wybrały się na bardzo ciekawą, wycieczkę do Straży Pożarnej w Kołobrzegu. Po przybyciu przedszkolaków na miejsce, serdecznym uśmiechem przywitali nas strzegący naszego bezpieczeństwa strażacy – Pan starszy ogniomistrz Daniel, Pan młodszy ogniomistrz Adrian oraz Pan starszy sekcyjny Łukasz, którzy chętnie opowiadali dzieciom o swojej pracy, która jest pracą bardzo niebezpieczną i odpowiedzialną.

Celem naszej wycieczki było poznanie pracy strażaków, zapoznanie się z wyposażeniem wozów oraz kształtowanie właściwych zasad zachowania w miejscach publicznych. Dzieci mogły również doskonalić, pogłębiać i zdobywać nową wiedzę o otaczającym nas świecie. Przedszkolaki miały okazję przyjrzeć się z bliska pracy strażaków, zobaczyć zjazd alarmowy strażaków po ześlizgu, oglądały różnorodne wozy strażackie oraz poznały wyposażenie i sprzęt służący do udzielenia pomocy w przypadku pożarów, wypadków drogowych i innych trudnych sytuacji wymagających interwencji strażaków. Niebywałą atrakcją dla starszaków był udział w lekcji, w specjalnie przygotowanej ku temu sali edukacyjnej „Ognik”. Pan Łukasz wytłumaczył dzieciom jak ustrzec się przed zatruciem tlenkiem węgla, jak należy dbać o prawidłową wentylację pomieszczeń, do jakich zagrożeń może doprowadzić niewłaściwe użytkowanie sprzętu domowego, jak powinna przebiegać ewakuacja z miejsca objętego pożarem. Dzieci dowiedziały się również o zagrożeniach sezonowych takich jak wypalanie traw czy jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą. Dzieci w sali „Ognik” mogły zobaczyć na własne oczy jak rozprzestrzenia się dym w realnych warunkach pożaru, jak działają czujki czadu i dymu, nauczyły się także jak prawidłowo wezwać służby ratownicze. Duże wrażenie wywarło na nas główne stanowiska dowodzenia, w którym to odbierane są telefony informujące o różnych wypadkach i pożarach.

Spotkanie to uświadomiło dzieciom, jak trudna i odpowiedzialna, a zarazem ciekawa jest praca strażaka.

Za miłe spotkanie i serdeczne przyjęcie dziękujemy kołobrzeskim strażakom.