Doświadczenia z wodą w grupie Wesołków

Ważnym elementem nauki przez zabawę jest rozwój dziecięcej pasji odkrywania świata. Eksperymenty przyrodnicze są dla dzieci szczególnie interesujące, bo wyjaśniają zjawiska z najbliższego otoczenia. Podczas takich zajęć dzieci zaspokajają swoją ciekawość oraz wzmacniają poczucie własnej wartości i pewności siebie.

W ramach tygodnia „Jesienna pogoda” grupa Wesołków miała możliwość poeksperymentowania z wodą oraz innymi produktami, które można znaleźć w każdej kuchni. A każdy eksperyment spokojnie może wykonać każdy przedszkolak z niewielką pomocą rodziców w domu. Dla zainteresowanych podaję przepisy na udaną zabawę, a ta jest gwarantowana i by się o tym przekonać zapraszamy do galerii.

Gdzie szybciej?: 2 szklanki, gorąca i zimna woda, barwnik (np. tusz lub atrament)

• Napełnij szklanki – jedną gorącą wodą, a drugą zimną.
  • Postaw szklanki i poczekaj, aż woda się ustoi.
  • Wlej do każdej ze szklanek po kropli barwnika.

W obu szklankach woda się zabarwi, ale w szklance z ciepłą wodą stanie się to dużo szybciej.

Kolorowe wodne wulkany: 4 szklanki wypełnione wodą, bibułę w 3 kolorach (lub barwniki spożywcze lub farby), kwasek cytrynowy, opakowanie sody oczyszczonej, strzykawka lub po prostu łyżka.

W trzech szklankach barwimy wodę (w każdej na inny kolor) i wsypujemy kwasek cytrynowy, a w czwartej mieszamy ją z sodą oczyszczoną. Z ostatniej szklanki nabieramy strzykawką płyn i wlewamy go do każdej z kolorową wodą. Pod wpływem reakcji płyn zaczyna uciekać z pojemników, dlatego podłóżcie pod nie jakąś tacę czy blaszkę i obserwujcie spektakl kolorów!

Rozpuści się czy nie?: sól, cukier, kakao, kawa, ryż, piasek, 6 szklanek, woda

• Napełnij szklanki wodą (nie do pełna).
  • Kolejno wrzuć do każdej po 1 łyżeczce wymienionych substancji.
  • Zamieszaj i obserwuj co się dzieje.

Sól i cukier rozpuszczą się, pozostałe substancje osiądą na dnie, a w czasie mieszania będą się unosić.

Tańczący olej: szklankę wypełnioną wodą (do 3/4 wysokości), 5 łyżek oleju, kakao, sól.

Do szklanki z wodą, wlejcie olej i dosypcie kakao. Górna część została pięknie zabarwiona, teraz sprawdźcie co się będzie działo kiedy wsypiecie sól? Efekt z pewnością Wam się spodoba!

Wędrująca woda: 3 szklanki z wodą, 3 puste szklanki, ręczniki papierowe, barwniki spożywcze lub farby.

Zacznijcie od zabarwienia wody, a następnie ułóżcie szklanki naprzemiennie pełna z pustą. Papierowy ręcznik zwińcie w rulon i włóżcie jeden koniec do wody, a drugi do pustej szklanki. Po pewnym czasie woda zacznie się przemieszczać i napełniać puste pojemniki.

Pływająca igła: szklanka, woda, igła, pinceta.

• Napełnij szklankę wodą po brzegi.
  • Poczekaj, aż woda będzie całkiem nieruchoma.
  • Przy pomocy pincety chwyć igłę i trzymaj ją poziomo.
  • Bardzo powoli i ostrożnie umieść igłę na wodzie (igła musi być idealnie poziomo, jeśli któryś jej koniec zanurzy się w wodzie – zatonie).