Zabawy z masami plastycznymi u Apsików

Wszelkiego rodzaju masy plastyczne są uwielbiane przez dzieci. Można je ugniatać i formować w różne kształty tylko po to, żeby za chwilę je rozwalić i zacząć od nowa. Dzieciaki potrafią spędzić przy nich dużo czasu, gdyż zabawa nimi sprawia im wiele radości.

Dlatego też wspólnie z rodzicami Apsiki miały możliwość tworzenia w różnych masach plastycznych. Musimy przyznać, że nie tylko dzieci bawiły się świetnie i ich rodzice również. I dlatego też na ich prośbę i duże zainteresowanie masami plastycznymi przedstawiamy przepisy:

Masa solna

Potrzebujecie: 1 szklanka mąki, 1 szklanka soli, 1/2 szklanki wody

1. Wsyp mąkę i sól do miski. Wymieszaj.
  2. Powoli dolewaj wodę, jednocześnie wyrabiając ciasto, aż masa uzyska gładką konsystencję.
  3. Masa solna jest gotowa, możesz teraz zrobić z niej różne cudeńka!

Wskazówki
* Jeżeli chcesz zabarwić masę, najlepiej dodaj naturalne składniki, np. kakao, cynamon, kurkumę, paprykę itd.
* Jeżeli doklejasz do siebie oddzielne elementy, posmaruj je odrobiną wody.

Ciastolina

Potrzebujecie: 2 szklanki mąki, 2 szklanki wody, 1 szklanki soli, 2 łyżek oleju i 1 łyżeczka kwasku cytrynowego.

1. Zmieszajcie wszystkie składniki i podgrzejcie na małym ogniu, cały czas mieszając.
  2. Gdy masa zacznie formować się w kulkę i odchodzić od brzegów garnka, znak, że ciastolina gotowa.
  3. Po ostygnięciu dodajcie wybrane barwniki spożywcze i możecie się bawić!

Piankolina

Potrzebujecie: 1 kg mąki ziemniaczanej, jedno opakowanie pianki do golenia oraz odrobinę płynu do mycia naczyń najlepiej białego lub bezbarwnego.

1. Wszystkie składniki łączymy i przystępujemy do zabawy. Dodatkowo masę można zabarwić barwnikami spożywczymi.

Masa aksamitna

Potrzebujecie: odżywka do włosów, 0,5 kg mąki ziemniaczanej, opcjonalnie: barwniki spożywcze

1. do miski przelewamy odżywkę – całą
  2. do odżywki dodajemy około 10 czubatych łyżek mąki, tak by masa przybrała konsystencję gęstego budyniu, w którym wstawiona łyżka stoi.
  3. To jest dobry moment na dodatnie barwników – jeśli używamy tych w proszku, dodajemy dwie główki od wykałaczki na 1/3 masy, mieszamy i …
  4. gdy masę zabarwimy – dodajemy mąkę i zagniatamy masę do momentu, w którym przestanie kleić się do rąk, nie trwa to długo

Wskazówki

*Masę można zamknąć w plastikowym pudełku i przechowywać kilka dni; używana przez 25 dzieci przez cały dzień traci na wilgotności i zaczyna się sypać – można ratować ją wodą w bardzo malutkich ilościach