WIZYTA W WĘDZARNI BARKAS W OBROTACH

Dnia 21 czerwca 2012 r., o godzinie 11.00, wyjechałyśmy z wychowankami z grup 5 i 6 latków do miejscowości Obroty, gdzie znajduje się Wędzarnia Ryb BARKAS. Zanim weszliśmy do zakładu zatrzymaliśmy się w dziale kadr, gdzie Pani Anna Skorupińska wraz z mężem już na nas czekali. Właściciele rozdali nam ochronne ubrania (czepki, buty i fartuszki) zgodnie z polityką w zakresie HACCP i ostatecznie mogliśmy dokonać obchodu zakładu od strony praktycznej.

W pierwszej kolejności pokaz rozpoczął się od pomieszczeń rozładunku, rozmrażania, magazynowania ryb .

Kolejnym etapem wycieczki była hala rozbioru i zasalania ryb , gdzie dzieci mogły zobaczyć różne gatunki ryb małych i dużych ( pstrąg, dorsz, łosoś, halibut, szprotka) słodkowodnych i z ryb wód słonych.

Kolejnym pomieszczeniem, gdzie mogliśmy obserwować pracę tutejszych pracowników był dział produkcji. Na wydziale tym obserwowaliśmy:

• przygotowanie ryb –szprotek do wędzenia, Nawlekanie ich na specjalne szpikulce do wędzenia, zawieszania na wózek,
  • pokaz elementów wędzarni,
  • budowa i działanie maszyn i urządzeń stosowanych do produkcji,
  • przekazanie ryb do wędzarni,

Następnym działem gdzie się udaliśmy była wędzarnia. Na wydziale tym zapoznaliśmy się z obróbką termiczną polegającą między innymi na:

• wędzeniu i studzeniu wędzonek,
  • poznaliśmy budowę i działanie wędzarni stosowanej przy produkcji.

Ostatnim działem wycieczki był dział pakowania i magazynowania .Dzieci miały możliwość wejść do „zamrażalnika”, co sprawiło im wiele radości.

Po zakończeniu obchodu po wydziałach produkcyjnych Państwo Skorupińscy zaprosili wszystkich na poczęstunek wędzoną rybką, soczkiem i słodkim małym co nieco. Ryba była tak świeża i smaczna, że dzieci nie mogły się jej najeść. Właściciele pokazali nam swoją hodowlę Danieli i Pawi, co niewątpliwie urozmaiciło dodatkowo tę wycieczkę. Po pysznym poczęstunku i wesołej zabawie na świeżym powietrzu nasza wycieczka dobiegła końca. W radosnych nastrojach i pełni wrażeń i wiadomości z dodatkowa niespodzianką w ręku –RYBKĄ-BRYLOCZKIEM wsiedliśmy do autokaru.

Chcielibyśmy w imieniu dzieci i własnym serdecznie podziękować Właścicielom za umożliwienie nam zorganizowania tak fascynującej i uczącej wycieczki do Państwa zakładu. Dzieci i wychowawcy.