Praca z instrukcją wg systemu daltońskiego

Instrukcja czynnościowa

Instrukcja wykonana krok po kroku w klarowny sposób pokazuje dziecku jak prawidłowo wykonać zadanie od początku do końca. Taka wizualizacja daje dziecku możliwość samodzielnego dążenia do osiągnięcia celu. „Deszczowe buty” to przykład pracy z instrukcją.

Grupa Mędrków od września 2018r. rozpoczęła pracę wg systemu daltońskiego, minęły dopiero dwa miesiące a dzieci tak wiele już potrafią. Bez problemu rozróżniają i wymieniają dni tygodnia, mówiąc jaki dzień ma kolor, jak codziennie rano po przekroczeniu progu sali zamiast dać rodzicom buziaka na pożegnanie, najpierw zaznaczały swoją obecność, pilnują również swoich kolegów i koleżanek, którzy zapomnieli „zaznaczyć” swoją obecność.  Dzieci mogą liczyć na wsparcie „Pomocnej dłoni”, potrafią zaznaczyć aktywności na planie dnia. Dzieci wywiązują się z pełnienia dyżurów oraz bez problemu łączą się w pary. Przed nami jeszcze wiele wyzwań, które pozwolą dzieciom na zdobywanie nowych umiejętności oraz nieustanny rozwój.