Przedwiośnie i Wiosna u Gapciów

Przyjście nowej pory roku – wiosny jest doskonałą okazją do tego, by uzmysłowić dzieciom, jak wielkie bogactwo niesie ze sobą budząca się do życia przyroda. W naszym przedszkolu przygotowania do pożegnania zimy i powitania wiosny zaczęły się kilka dni wcześniej. Zmieniła się dekoracja przedszkola z zimowej na wiosenną. W salach na parapecie pojawiły się wiosenne kwiaty w doniczkach. Oczywiście dzieci dbały i podlewały wiosenne kwiaty – żonkile, hiacynty, krokusy i zasianą przez siebie rzeżuchę, owies oraz zasadzone cebulki z różnymi kwiatami. W marcu przed powitaniem wiosny wychowankowie poprzez różne zabawy, rozwiązywanie zagadek i zadań poznały pojęcie przedwiośnia oraz znaczenie przysłowia „W marcu jaka w garncu”. Zapoznały się z różnymi zjawiskami przyrody. Dowiedziały się, jakie znaczenie ma dla ludzi i komu potrzebna jest prognoza pogody i kto się nią zajmuje. Wychowankowie również dowiedziały się na zajęciach o potrzebnych warunkach roślin do ich wzrostu. Podczas doświadczeń z ziemią dzieci z wielkim zainteresowaniem poznały znaczenie dżdżownicy dla gleby. Dzieci przypomniały sobie, które ptaki do nas wróciły, jakie zwierzęta się obudziły. No i oczywiście nie zabrakło również prac plastycznych, dotyczących pierwszych zwiastunów wiosny.