Aktualności
Administracja
Media
  • Facebook
Archiwum

Archive for the ‘2-GAPCIE – grupa 4latki’ Category

Gapcie poznają życie na wsi

Na początku kwietnia dzieci uczyły się o zwierzętach wiejskich i pracy rolnika. Zajęcia dotyczyły zwierząt z wiejskiej zagrody i pracy rolnika na polu. Wychowankowie dowiedziały się jakie zwierzęta żyją na wsi, jakie wydają odgłosy, jak nazywają się małe zwierzątka i co one nam dają. Poznały znaczenie różnych zwierząt w gospodarstwie wiejskim a przede wszystkim krowy. Miały możliwość poznania sposobu dojenia krowy, jakie produkty uzyskujemy z mleka oraz dowiedziały się w jaki sposób można samodzielnie zrobić masło ze śmietany.
Na koniec tygodnia wychowankowie uczyły się o etapach powstawania chleba „Od ziarenka do bochenka”.
Na zajęciach plastycznych dzieci miały możliwość wykazywania się zdolnościami plastycznymi wykonując różne zwierzęta i zagrodę wiejską. Korzystając z kolorowego papieru, i plasteliny.
Wychowankowie podczas zajęć rozwiązywały rożne zadania i zagadki, bawiły się przy piosence pt. „U nas na podwórku”. Na zajęciach dzieci uczą umiejętności współdziałania w zespołach i parach.

Przedwiośnie i Wiosna u Gapciów

Przyjście nowej pory roku – wiosny jest doskonałą okazją do tego, by uzmysłowić dzieciom, jak wielkie bogactwo niesie ze sobą budząca się do życia przyroda. W naszym przedszkolu przygotowania do pożegnania zimy i powitania wiosny zaczęły się kilka dni wcześniej. Zmieniła się dekoracja przedszkola z zimowej na wiosenną. W salach na parapecie pojawiły się wiosenne kwiaty w doniczkach. Oczywiście dzieci dbały i podlewały wiosenne kwiaty – żonkile, hiacynty, krokusy i zasianą przez siebie rzeżuchę, owies oraz zasadzone cebulki z różnymi kwiatami. W marcu przed powitaniem wiosny wychowankowie poprzez różne zabawy, rozwiązywanie zagadek i zadań poznały pojęcie przedwiośnia oraz znaczenie przysłowia „W marcu jaka w garncu”. Zapoznały się z różnymi zjawiskami przyrody. Dowiedziały się, jakie znaczenie ma dla ludzi i komu potrzebna jest prognoza pogody i kto się nią zajmuje. Wychowankowie również dowiedziały się na zajęciach o potrzebnych warunkach roślin do ich wzrostu. Podczas doświadczeń z ziemią dzieci z wielkim zainteresowaniem poznały znaczenie dżdżownicy dla gleby. Dzieci przypomniały sobie, które ptaki do nas wróciły, jakie zwierzęta się obudziły. No i oczywiście nie zabrakło również prac plastycznych, dotyczących pierwszych zwiastunów wiosny.

Wielkanoc u Gapciów

Wychowankowie w ostatnim tygodniu marca miały okazję poznać zwyczaje i tradycje wielkanocne. Dzieci malowały i ozdabiały brokatem kolorowe pisanki, robiły baranki, kurczaczki i zajączki wielkanocne. Siały także rzeżuchę oraz owies.
Dzieci poznały też wiersze, piosenki, inscenizacje o tematyce wielkanocnej oraz stare, ludowe zabawy związane z tymi świętami. Święcenie koszyczka z pokarmami, o czym doskonale wiedziały, co powinno znaleźć się w koszyczku niesionym do święcenia. Pieczenie bab i mazurków wielkanocnych oraz polewanie się wodą w śmigus dyngus, to również tradycje, które dzieci doskonale znały i chętnie o nich opowiadały.
Dzieci zgłębiły wiedzę na temat różnych rodzajów jajek i ich właścicieli – ptaków wiejskich. Poznały również właściwości jajka surowego i ugotowanego. Poprzez eksperymenty dzieci już wiedzą co stanie się z jajkiem, które były zanurzone w płynie octowym, w coli i herbacie. Bardzo dobrze się przy tym bawiły.
Cała tydzień przebiegał w bardzo miłej atmosferze. Ponieważ tego typu zajęcia niosą zawsze ze sobą radość i uśmiech dziecka, wprowadzają świąteczny nastrój oraz pomagają w integracji dzieci.

Dzień Babci i Dziadka w grupie Gapciów

Dziadkowie to wielki skarb dla wnuków, oni czynią ich dzieciństwo bardziej pełnym, udanym i szczęśliwym. Babcia i Dziadek mają zawsze dla nich czas, umieją pocieszyć, są cierpliwi, zawsze rozumieją ich dziecięce rozterki, ale przede wszystkim bezgranicznie je kochają. Wnuczęta są dla nich radością życia. Dlatego, w podzięce za ich wielkie serce odbyło się uroczyste spotkanie z okazji ich święta, które stało się już tradycją w naszym przedszkolu. Wnukowie wraz z wychowawczyniami przygotowały ciekawe przedstawienie pt. „Powróćmy jak za dawnych lat”. Podczas występu recytowały wierszyki, śpiewały piosenki i prezentowały swoje umiejętności taneczne. Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem odtwarzali swoje role. Licznie przybyli goście z dumą oraz kręcącą się w oku łezką oglądali występy swoich wnucząt i brawami dziękowali za występy. Były to wyjątkowe chwile pełne radości i uśmiechu. Po występie artystycznym Dziadkowie zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, a dzieci wręczyły im specjalnie przygotowane upominki.
Dziękujemy Dziadkom za przybycie na uroczystość, a rodzicom za pomoc w jej przygotowaniu:)

Gapcie poznają różne rodzaje sklepów

W ostatnim tygodniu lutego dzieci już w poniedziałek przyniosły zabawkowe pieniądze w postaci monet i banknotów. Z dnia na dzień asortyment sklepu się powiększał, bowiem dzieci przynosiły do przedszkola owoce i różne opakowania po produktach spożywczych. Z czasem potrzebne stały się portfele i torby na zakupy.
Dzieci z grupy GAPCIÓW I NIEŚMIAŁKÓW podczas zajęć poznały nazwy różnych rodzajów sklepów. Współpracując razem w zespołach bez problemu poradziły sobie z zadaniami związanymi z zakupami. Potrafiły pogrupować towar według przeznaczenia oraz dopasować podpisy i zdania do obrazków. Niektóre dzieci, a przede wszystkim grupa NIEŚMIAŁKÓW, udowodniła że potrafią już czytać.
Dowiedziały się, co w nich można kupić i co jest potrzebne żeby można było takie zakupy zrobić oraz w co zakupiony towar należy spakować.
Dzieci na zajęciach plastyczno – technicznych poznały sposób wykonania z kolorowego papieru torby i koszyczka na zakupy. Nie było to proste zadanie ale dzieci z wielkim zapałem przystąpiły do wykonania swoich prac, które jak się okazało wyszły pięknie. Na własne życzenie dzieci postanowiły, że swoje torby ozdobią kolorowymi wycinankami według własnego pomysłu. I jak widać na zdjęciach, wyszło to całkiem ciekawie.
Swoje koszyczki lub torby wykorzystały podczas zabawy w sklep. W sali wyodrębniono miejsce, które zaadoptowano na sklep (kącik kuchenny). Dzieci wcielały się w różne role: sprzedawcy, kasjera, klienta. Same zmieniały nazwy sklepów, w nim rodzaj towaru i do niego ceny. Dzieciom ten rodzaj zabawy się podobał, były bardzo kreatywne.
Dzieci organizując zabawę w sklep na tym etapie uczą się współpracy w grupie, planowania, reagowania na bieżące potrzeby, czyli dostosowywania się do aktualnych warunków, kreatywnego wykorzystywania różnych przedmiotów, liczenia. Wzbogacają doświadczenia dotyczące posługiwania się monetami i banknotami o niskich nominałach. Nabywają wiadomości na temat tego do czego służą pieniądze w gospodarstwie domowym. Poznają nowe wyrażenia oraz zawody, utrwalają zasady savoir vivre’u.

Dinozaury w grupie Gapciów

Pod koniec lutego cały tydzień został poświęcony dinozaurom. Tydzień ten minął nam niestety bardzo szybko. Dzieci z ogromną uwagą oglądały i słuchały ciekawostek o dinozaurach. Poznać mogły przeróżne gatunki dinozaurów, a także ich trudne nazwy. Dowiedziały się gdzie i kiedy żyły, jak wyglądały, czym się żywiły oraz dlaczego wyginęły te prehistoryczne zwierzęta na podstawie ciekawych opowiadań, ilustracji, prezentacji filmów multimedialnych oraz wspólnych działań w zespołach podczas zajęć. Dzieci wykazały się dużą wiedzą na temat gatunków tych gadów oraz umiejętnością globalnego czytania.
Dzieci postarały się i utworzyły w sali kącik prehistoryczny o dinozaurach, gromadząc w nim literaturę i figurki, które dzieci przez cały tydzień przynosiły do przedszkola. Wystawa była również okazją do pochwalenia się swoimi zbiorami dinozaurów.
Dzieci samodzielnie robiły wybrane przez siebie dinozaury i ich szkielety przy wykorzystaniu różnorodnej techniki plastycznej.
Tydzień zakończył się miłą niespodzianką dla dzieci. Wychowankowie przeniosły się do pracowni archeologicznej, gdzie zamienili się w paleontologów. Z wielką ochotą przystąpili do poszukiwań szczątek dinozaurów i nie tylko.
Celem zajęć było wykorzystywanie i tworzenie okazji do pogłębienia wiadomości na temat dinozaurów oraz budzenie zaciekawienia otaczającym światem, jego prehistorią.

Walentynki w grupie Gapciów

14 lutego 2018 roku, w związku z obchodzonym Dniem Walentynek, odbyło się grupie GAPCIÓW zajęcie na temat przyjaźni, miłości oraz sposobów jej wyrażania. Przedszkolaki uczestniczyły w tematycznych zabawach ruchowych, dydaktycznych, plastycznych i integracyjnych, na zajęciach dominowały serduszka i kolor czerwony. Panowała miła i przyjazna atmosfera, nie zabrakło też zabawy z balonami oraz zabawy tanecznej na gazecie w kształcie serca. Na koniec zabawy chłopcy wręczyli dziewczynkom lizaki także w kształcie serca i odwrotnie dziewczynki chłopakom. Całe spotkanie uwiecznione zostało wspólnym zdjęciem.
Dzieci zabrały, również do domu laurki aby podziękować rodzicom za ich miłość, troskę i uwagę, jaką codziennie obdarzają swoje pociechy.

„Pola”- Bohaterem Tygodnia w grupie Gapciów

Na koniec tygodnia w lutym Pola O. wraz z rodzicami prezentowała na forum grupy siebie: kiedy była niemowlakiem, swoje wczesne dzieciństwo oraz ogólne zainteresowania. Przedstawiła także jak spędzała czas z naszym Bohaterem Tygodnia GAPCIEM, którym się opiekowała przez cały tydzień. Dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały informacji na temat umiejętności Poli i znajomości– języka migowego. Pola uczy się tego języka, ponieważ jej dziadkowie są głuchoniemi. Pola wraz z mamą pokazały jak należy komunikować się za pomocą języka migowego, zaprezentowały kilka zwrotów.
Pod koniec spotkania Poli mama przeczytała dzieciom wiersz autorstwa Wandy Chotomskiej pt. „Pies z ulicy Bałamutów”.
Na końcu Pola wylosowała kolejne wizytówkę z imieniem dziecka, które będzie opiekowało się GAPCIEM przez cały tydzień. Opiekunem został Wojtek J. Dzieci podziękowały gościom za wspaniałe spotkanie.