Aktualności
Administracja
Media
  • Facebook
Archiwum

Archive for the ‘2-GAPCIE – grupa 4latki’ Category

Wynalazki w grupie Gapci

W miesiącu marcu dzieci zajmowały się WYNALAZKAMI! Odkrywały historię pojawiania się na świecie różnych przedmiotów, urządzeń niezbędnych do codziennego życia. Poznały nowe pojęcia – wynalazca, patent, prototyp, przybliżały sobie sylwetki wielkich wynalazców takich jak Leonardo da Vinci. Gimnastykowały swój umysł, pobudzały wyobraźnię i…. same zamieniały się również w badaczy i eksperymentatorów.
Nasza podróż w czasie była jeszcze bardziej ekscytująca, za sprawa naszych Wielkich, Kochanych i Zaangażowanych Rodziców, którzy dostarczyli nam na czas nauki różnych zabytkowych przedmiotów, urządzeń, które mogliśmy dotknąć, zobaczyć, a tym samym lepiej zapamiętać przekazywaną nam wiedzę.
Serdecznie dziękujemy!!!

Gapcie poznają Dinozaury

W lutym obchodziliśmy dzień niezwykłych stworzeń – dinozaurów. W tym czasie nasze dzieci,, udały się ’’ w podróż do czasów prehistorycznych, gdzie podczas ciekawych zajęć i zabaw miały możliwość poznania życia tych gadów. Dzieci oglądały albumy, książki i filmy o dinozaurach, podziwiały szkielety i figurki gadów, bawiły się w archeologów oraz wykonywały prace plastyczne. Podczas zajęć robiły w zespołach szkielet dinozaurów i ich ślady, oraz mówiły o dinozaurach przyniesionych z domu. Mierzyły ślad dinozaura za pomocą różnych miar, pokonywały tor przeszkód , a także poznały piosenkę po angielsku „Move like a dinosaurs”

Dokarmianie ptaków w okresie zimy- Grupa Gapci

Akcję rozpoczęliśmy blokiem tematycznym poświęconym ptakom zimującym w Polsce oraz sposobom ich pomagania. Dzięki takim zajęciom dowiedzieliśmy się, w jaki sposób dokarmiać ptaki, żeby im nie szkodzić oraz jak powinien być zbudowany karmnik. Tworzyliśmy również różne prace plastyczne, które pomogły nam utrwalić nazwy ptaków oraz ich pożywienie. W ogródku przedszkolnym wsypujemy jedzenie dla ptaków, a jednocześnie mamy możliwość bezpośredniej obserwacji naszych skrzydlatych przyjaciół. Dzieci z wielką radością dbają o to, żeby w naszych karmnikach nie brakowało jedzenia, pełniąc przy nich codzienne dyżury. Dziękujemy wszystkim osobom, które wspierają nas w tej akcji.

Dzień Pizzy w grupie Gapci

9 lutego na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pizzy. Warto uczcić to święto w należyty sposób, dlatego sala Gapci zamieniła się we włoską pizzerię. Przedszkolaki bawiąc się we włoskich kucharzy przygotowały prawdziwą pizzę.. Przed śniadaniem dzieci wyrabiały ciasto, tarły ser, kroiły paprykę i pomidory oraz odcedzały kukurydzę. Następnie wszyscy z wielkim zaangażowaniem nakładali kolejne produkty na ciasto. Gdy wszystko było już gotowe, włączyliśmy piekarnik i z niecierpliwością czekaliśmy, aż się upiecze. Wreszcie nadeszła oczekiwana przez wszystkich chwila – poczęstunek. Dzieci z wielkim apetytem próbowały własnoręcznie przygotowanej pizzy. Dzięki tej imprezie poznały historię pizzy, kraj, z którego pochodzi. Utrwaliły nazwy i flagi państw europejskich, szukały na mapie Państwa Włochy, poznały ciekawostki nt. pizzy. Cały dzień upłynął nam w miłej i radosnej atmosferze.

Bohater Tygodnia w grupie Gapci

W ramach projektu w każdy piątek losujemy dziecko, które będzie w następnym tygodniu bohaterem.
W miesiącu lutym Bohaterem tygodnia został Piotrek Z., który zaprezentował zdjęcia z dzieciństwa, zdjęcia z Parku Dinozaurów z Solca Kujawskiego, a także opowiedział o swojej ulubionej zabawce i książce o baśniach i bajkach, a przede wszystkim pokazał swoje trzy chomiki.
Kolejnym Bohaterem Tygodnia została Lena J. która wraz z mamą przygotowała ciekawą prezentację o swoim dzieciństwie, wycieczkach a przede wszystkim zaprezentowała swoje umiejętności wokalne i taneczne odsłaniają nam sukcesy z tańca baletowego.
Ostatnim Bohaterem Tygodnia w miesiącu lutym został Adam W., który wraz z tatą pokazał nam liczne zdjęcia z dzieciństwa, z różnych wycieczek, oraz przedstawił nam swoje umiejętności narciarskie i piłkarskie.Trzymamy kciuki i życzymy licznych wygranych meczy.
Bardzo dziękujemy wszystkim rodzicom za zaangażowanie i miły spędzony z nami czas.

Konstruowanie gier planszowych w grupie Gapci

Konstruowanie gier planszowych w Grupie GAPCIÓW

Zajęcia z konstruowania gier planszowych były okazją do utrwalania treści matematycznych, planowania własnej pracy oraz rozwijania współpracy w grupie. Po skończonej pracy był czas na grę – to także okazja do działania wspólnie z innymi i rozwijania treści matematycznych.
Dlaczego postanowiliśmy stworzyć własne gry planszowe?
Ponieważ:
Gry planszowe wspomagają rozwój intelektualny zwłaszcza u dzieci, integrują, zacieśniają więzi międzyludzkie, łączą pokolenia, uczą trudnej sztuki wygrywania i jeszcze trudniejszej – przegrywania. (dr Tomasz Sobierajski)
Jednym z dobrych sposobów wspomagania rozwoju umysłowego dzieci jest wprowadzenie ich w tajniki konstruowania gier, a potem wspólne rozgrywanie każdej ułożonej gry. (prof. Edyta Gruszczyk-Kolczyńska)
…a poza tym konstruowanie gier dało wszystkim tyle radości!!!

Ozdoby choinkowe w grupie Gapciów

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia Grupa Gapci zaprosiła do naszego przedszkola rodziców. Dzieci przedstawiły krótki program artystyczny wyrecytowały wiersz „Prezent dla Świętego Mikołaj” i zaśpiewały kolędę „Nie płacz Jezu”. Występ dzieci wprowadził wszystkich obecnych w świąteczny, bożonarodzeniowy nastrój.
Uwieńczeniem spotkania było wspólne wykonanie, przez rodziców i dzieci, świątecznych ozdób choinkowych. Na stołach przygotowane były różnorodne artykuły plastyczne i papiernicze, które posłużyły do wykonania przepięknych ozdób choinkowych.
Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom za przybycie i czynny udział w zajęciach!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Podziękowania kierujemy dla Pani Agnieszki mamy naszego Filipa za przekazanie choinki dla naszej grupy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Bohater tygodnia w grupie Gapciów

Nic bardziej nie wzmocni poczucia wartości u dziecka jak możliwość pokazania się przed innymi, „zabłyśnięcia” przez kolegami z grupy. Dlatego zaproponowałam rodzicom udział w projekcie edukacyjnym „Bohater tygodnia”. Zaletą projektu jest nabywanie wzorowych zachowań i dawanie przykładu innym.
Kolejno każde dziecko jest bohaterem. W ciągu tego tygodnia bohater jest najważniejszą osobistością grupy, ma możliwość wyróżnić się czymś szczególnym, opowiedzieć o strukturze swojej rodziny, pokazać zdjęcia.
Cele projektu to:
• uświadomienie dziecku, że jest ważne,
• nawiązanie pozytywnych relacji między dziećmi
• tworzenie postaw prospołecznych (dzielenie się swoimi rzeczami, okazywanie uczucia innym),
• współpraca z domem rodzinnym dziecka
Przywileje bohatera:
• przynosi zdjęcia i wywiesza je w kąciku bohatera
• ma prawo stać w pierwszej parze,
• przed każdym posiłkiem życzy dzieciom – smacznego,
• ma prawo wyboru zabawy dla całej grupy
• ma prawo na dywanie siedzieć koło nauczycielki,
• przez cały tydzień jest w centrum uwagi całej grupy.
Do bohatera tygodnia może przyjść z wizytą członek rodziny: może to być mama, tata, dziadek itp. Zaskoczyło nas ogromne zainteresowanie projektem przez rodziców dzieci. Zauważyłyśmy, że udział w tym projekcie spełnia jeszcze jeden ważny cel – daje możliwość i szansę zaprezentowania się rodzicom, możliwość wykazania się pomysłowością przed innymi. Kolejni rodzice już przygotowują dla dzieci ciekawe pomysły na zajęcia.
Zachęcam wszystkie nauczycielki do realizacji tego projektu we własnej placówce. Projekt przynosi wiele korzyści, wzmacnia poczucie wartości dzieci nieśmiałych, buduje dobra samoocenę dzieci poprzez skupianie uwagi na ich umiejętnościach, sukcesach i mocnych stronach.

Od grudnia w grupie Gapciów realizowany jest projekt edukacyjny „BOHATER TYGODNIA”. Projekt ten polega na poświęceniu szczególnej uwagi wybranemu dziecku z grupy. W ciągu tego tygodnia nasz bohater jest najważniejszą osobistością grupy, a za pomocą zdjęć i osobistych przedmiotów każdego dnia opowiada coś o sobie.

Głównym celem tego ćwiczenia jest zwrócenie przez dziecko szczególnej uwagi na wszystkich swoich kolegów i koleżanki oraz dostrzeżenie różnorodności grupy.
OTO BOHATERZY MINIONYCH TYGODNI:
Pierwszym Bohaterem w grupie był Michał G., który, przyniósł wiele zdjęć rodzinnych, ulubione zabawki i książki. Chłopiec opowiedział dzieciom o swojej rodzinie, zainteresowaniach i ciekawych wydarzeniach z życia rodzinnego.
Kolejnym Bohaterem-wybranym po losowaniu-została Marcelina. Marcelina wypełniła kącik Bohatera różnymi przedmiotami mówiącymi o jej zainteresowaniach. Dziewczynka bardzo lubi zwierzęta pokazała zdjęcie swojego chomika. Na spotkanie z przedszkolakami przybyła mama Marceliny, która przygotowała dzieciom bardzo ciekawą prezentację pokazując rożne zdjęcia, filmy i ciekawostki z życia dziewczynki.
Na koniec dzieci otrzymały słodki poczęstunek w formie cukierków.