Aktualności
Administracja
Media
  • Facebook
Archiwum
Najczęściej oglądane

Archive for the ‘5-APSIKI – grupa 6latki’ Category

Zabawy matematyczne z patyczkami w grupie Apsików

1,2,3,4…-kolorowe patyczki liczysz ty. Rozsypane patyczki zachęciły nas do przeliczania, doliczania, tworzenia figur geometrycznych, utrwalania kolorów i pojęć tj. nad, pod, obok. A na zakończenie każdy stworzył dowolną patyczkową kompozycję.

 

Konstruowanie  gier  planszowych  w grupie  APSIKÓW

Dzisiejsze czasy i świat zdominowały komputery, tablety, telefony i inne elektroniczne gadżety. Stały się one ulubioną rozrywką , formą zabawy i spędzania wolnego czasu dla dzieci. Często wygodną dla rodziców, wystarczy włączyć dziecku telewizor, bajkę – a coraz częściej komputer i rodzic ma mnóstwo wolnego czasu na uporanie się z pracami i obowiązkami domowymi lub chwilę dla siebie. Świat gier komputerowych, telefonów jest tak atrakcyjny dla dzieci, że rodzicom coraz trudniej zachęcić je do innych form zabawy czy aktywności. Zdarza się też, że całe rodziny w ten sposób wspólnie spędzają wolny czas. 

Celem przyniesienia do przedszkola gier planszowych i rozgrywania ich przez cały tydzień miał na celu zachęcić rodziców i dzieci do takiej formy spędzania wolnego czasu. Gry planszowe są nie tylko świetnym pomysłem na spędzenie wspólnie czasu, ale również spełniają wiele innych ważnych funkcji. Wspólne granie to przede wszystkim bycie razem, ale też i nauka –  gry uczą nie tylko jak wygrywać czy przegrywać, ale też liczyć, myśleć kreatywnie . Każda z gier  jest inna i uczy innych umiejętności. Między innymi gry: kształtują postawy koleżeńskie, uczą opanowania i cierpliwości, wyrabiają nawyki przestrzegania dyscypliny i reguł gry, uświadamiają graczom potrzebę współdziałania i potrzebę podporządkowywania się interesom grupy. Szczególnie dla dzieci  chęć wygrania jest motywacją do zmaksymalizowania wysiłku intelektualnego. Dzięki grom członkowie rodziny mogą zobaczyć swoich bliskich  w innej perspektywie i rolach, poznać swoje mocne i słabe strony, przekonać się , jakie mają poczucie humoru, z czego śmieją się dzieci, a z czego dorośli.  Wspólne granie zbliża i uczy bycia ze sobą. Pozwala zbudować lub odbudować dobre relacje oparte na ciepłych i pozytywnych emocjach.

Dzieci z grupy „APSIKI” z wielkim zaangażowaniem brały udział w tworzeniu gier. Same ustalały zasady gier i grały przestrzegając wszystkich reguł. Przez kolejne dni dzieci chętnie wracały do stworzonych przez siebie gier oraz do gier przyniesionych z domu do przedszkola. Zachęcamy rodziców do wspólnego konstruowania gier z dziećmi w domu.

„Apsiki w Figurolandii”

W grupie „Apsików” odbyły się warsztaty matematyczne. Spotkanie miało na celu rozwijanie wyobraźni i percepcji wzrokowo- ruchowej. Po odczytaniu opowiadania o „Krainie Figurolandii” dzieci przystąpiły do odkrywania kącików przygotowanych przez Króla Figurolandii, w których mogły przybliżyć sobie wiadomości związane z figurami geometrycznymi. Był „Zaczarowany worek” czyli odgadywanie kształtu koła, kwadratu, trójkąta i prostokąta tylko za pomocą dotyku, wesoła zabawa instrumentami muzycznymi w różnych kształtach. Przygotowane były także przedmioty w różnych kształtach, które należało przyporządkować do właściwej figury. W stacji sportowej dzieci mogły wykonywać różne ćwiczenia zgodnie z daną figurą geometryczną. Ponadto dzieci mogły kreślić różne figury geometryczne w tackach z solą, wypełniać plasteliną szablony figur, rysować po śladzie, a także stworzyć „geometryczny obrazek”.

„Apsiki pod Pomnikiem Sanitariuszki”

Dzień zmarłych, choć smutny, stanowi jedno z ważniejszych polskich świąt. Istotne jest zatem, aby dziecko poznało jego znaczenie i sens. Wyniesiona z tego nauka pozwoli mu zrozumieć istotę pamięci, szacunku i tradycji.

Dlatego też 31 października 4 latki odwiedziły „Pomnik Sanitariuszki”, gdzie zapaliły znicze przyniesione z domu.

Trochę lata w grupie Apsików i Mędrków

Na ostatnich spacerach nad morze, grupa Apsików i Mędrków dzięki  uprzejmości  Pana Ratownika mogła obejrzeć  jeden z pojazdów ratowniczych. Dzieci świetnie się bawiły podczas jeszcze słonecznej  aury.  W imieniu Apsików i Mędrków dziękujemy Panu Ratownikowi za miłą niespodziankę  dla dzieci.

Marchewkowe  APSIKI

Dziś w grupie Apsików dominował kolor pomarańczowy, marchewkowy. Dzieci świętowały Dzień Marchewki. To święto, pomarańczowego warzywa, ma skłonić dzieci i rodziców do chrupania tego zdrowego warzywa i częstszego spożywania go w najróżniejszych postaciach.

Podczas zajęć dzieci wraz z rodzicami brały udział w różnych zabawach: rysowały przedmioty kojarzące się z kolorem pomarańczowym, rozwiązywały Quiz marchewkowy i pokonywały tor przeszkód „Kelner z tacą”.

Jednak najciekawszym etapem tego spotkania było wspólne przygotowywanie sałatki marchewkowo-jabłkowej, soku i ciasta marchewkowego. Współpraca układała się wspaniale, dzieci wraz z rodzicami podzielili się na 3 zespoły i przystąpili do pracy. Sałatka i sok marchewkowo – jabłkowy smakował bardzo zdrowo i kolorowo, a ciasto marchewkowe pachniało w całym przedszkolu. Następnego dnia dzieci z apetytem częstowały się ciastem marchewkowym, aż im się uszy trzęsły hi hi hi

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom za udział w zajęciach i zapraszamy na następne !!!!!!

„RUMIANE JABŁUSZKO” – ZAJĘCIA PLASTYCZNO – TECHNICZNE W GRUPIE  GAPCIÓW (5 – LATKII)

 W październiku na zajęciach plastyczno – technicznych dzieci w grupie GAPCIÓW przed przystąpieniem do tworzenia jabłka z butelek, dowiedziały się o jego zdrowotnych właściwościach. Wiedzą, że jest potrzebnym składnikiem naszego żywienia, a także co można zrobić z tych owoców i w jakiej postaci je jeść. Dzieci chętnie przystąpiły do wykonania jabłka z denek po butelkach plastikowych, wypełniając je czerwoną bibułą zakańczając ogonkiem z listkiem u boku. Niektóre dzieci pobudziły swoją wyobraźnię i dorysowały oczy i buźkę pisakiem. Efekty rodzice mgli podziwiać na wystawie holu, a teraz także na zdjęciach, jak dzieci bardzo się postarały by ich „Rumiane jabłko” nie odbiegało od oryginału.  

„Czytanie na dywanie czas zacząć?”

Książka towarzyszy dziecku od najmłodszych lat życia i trudno nie docenić jej bogatego oddziałyywania na jego rozwój. Bo jak pisała Wisława Szymborska ” Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa którą ludzkość wymyśliła”. Nawyk czytania kształtuje się w dzieciństwie i niesie on same korzyści. Czytając dzieciom kształtujemy zainteresowania czytelnicze, które zostają na całe życie.

Wszyscy wiemy jak ważne jest czytanie dziecku, dlatego systematycznie czytamy dzieciom w naszej grupie.  Ostatni czwartek był wyjątkowy, bo przedszkolaki odwiedziła Mama Julii, która zaprezentowała ciekawą książeczkę pt. „Obudź się Królewno”. Dzieci bardzo lubią te spotkania, gdyż poznają nowych bohaterów książkowych i cieszą się, gdy rodzice znajdują dla nich czas i im czytają. Mamy nadzieję, że coraz więcej rodziców odważy się wziąć udział w akcji „Czytania na dywanie” i tym samym zasili grupę czytających rodziców.