Aktualności
Administracja
Media
  • Facebook
Archiwum
Najczęściej oglądane

Archive for the ‘5-APSIKI – grupa 6latki’ Category

„Mój dom” Grupa Apsiki

Mój dom – Polska

Jest w każdym naszym słowie,
a słowa są najprostsze –
chleb, mama, dom gościnny,
i Wisła, i Mazowsze. (…)
W mazurku chopinowskim,
i w czarnym węglu Śląska,
i tu, gdzie serce mówi,
że to jest właśnie Polska.
Wierszem „Twój dom” autorstwa naszej patronki Wandy Chotomskiej rozpoczęliśmy wspólne zajęcia z rodzicami w grupie 4 latków Apsików. Celem ich było zapoznanie dzieci z symbolami narodowymi oraz budzenie uczuć patriotycznych, przygotowanie do rocznicy 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Nasze zajęcie było prowadzone wg koncepcji daltońskiej. Dzieci pracowały w parach, zespołach a na koniec wspólnie z rodzicami wykonały kokardę narodową według podanej instrukcji. Niech żyje Polska!

Dzień Chleba w grupie Apsików

Kolejny pełen wrażeń dzień w naszym przedszkolu upłynął na produkcji chleba. Do współpracy zaprosiliśmy prawdziwego kucharza oraz jego asystentkę czyli rodziców naszego kolegi Dominika. Dzieci dowiedziały się skąd bierze się mąka, jak robi się chleb oraz na czym polega praca piekarza. Ciasto zostało przygotowane wspólnymi siłami pod nadzorem naszych gości, którzy zadbali o proporcję składników oraz konsystencję ciasta. W ten oto sposób powstał pyszny pszenny chleb ze słonecznikiem. Zjedliśmy go ze smakiem!!!!!!!
Serdecznie dziękujemy Państwu Urbaniakom za pomoc w pysznych zajęciach.

Dbamy o siebie i o swoje środowisko Grupa Apsiki

Jak wyglądamy? Jak dbać o siebie żeby zdrowo rosnąć? Jak dbać o otoczenie wokół nas? Te pytania były myślą przewodnią poprzedniego tygodnia. Byli goście, filmy edukacyjne, zabawy, doświadczenia. W sumie, bawiąc się, zgłębialiśmy ważne dla wszystkich zagadnienia. Naszą wiedzę pogłębialiśmy nie tylko dzięki bibliotecznym zbiorom przedszkolnym ale także dzięki książeczkom przyniesionym z domów przez nasze czterotatki. Szczególnie miłym akcentem tego tygodnia były puzzle „Moje ciało” podarowane przez rodziców Ignasia.

Wycieczka Apsików

„Przez ulicę idą dzieci,
gdy zielone światło świeci.
Kiedy żółte się zapali
uważają nawet mali.
Gdy zobaczysz zaś czerwone
czekaj grzecznie na…(zielone).”

Wiersz I. Salach „Światełko” był inspiracją do poznania przez 4 latki podstawowych zasad bezpiecznego poruszania się w pobliżu ulic. Zabawy w sali oparte na treści wiersza były świetnym przygotowaniem do pierwszej wycieczki. Dzieci poznały zasady przekraczania jezdni, a także elementy które zwiększają nasze bezpieczeństwo.

Dbamy o siebie i o swoje środowisko grupa Apsiki

Ostatni tydzień września upływał nam pod hasłem „Dbam o siebie oraz środowisko”. Podczas zajęć poznaliśmy części naszego ciała, rozmawialiśmy o tym jak dbać o zdrowie oraz higienę, segregowaliśmy śmieci. Dzieci zrozumiały jak ważny jest porządek nie tylko w sali przedszkolnej czy w domu ale również w najbliższym nam środowisku przyrodniczym. Udaliśmy się na spacer do pobliskiego parku aby móc rozpoznać i nazwać wybrane elementy otaczającego świata na podstawie wyglądu, zapachu, dotyku, słuchu i uświadomić sobie jak ważna jest rola naszych zmysłów. Przedszkolaki obserwowały jesienne drzewa, wąchały je, dotykały, czule przytulały a także tańczyły śpiewając ulubione przyśpiewki. To była istna frajda dla wszystkich. Celem zabaw stymulujących zmysły jest budzenie ciekawości, radości eksperymentowania, rozwijanie zdolności postrzegania, rozwijanie wrażliwości na otaczająca przyrodę, poszanowania środowiska i uważnego obcowania z nim. Na podsumowanie naszego tematu do wspólnej zabawy zaprosiliśmy rodziców, z którymi wykonaliśmy dziwaki-cudaki wykorzystując sezonowe materiały przyrodnicze. Zapraszamy do galerii.

Dzień Przedszkolaka w grupie Apsików

„Przedszkolaczek już od rana
Nosi uśmiech na barana,
Dobry humor co dzień ma.
Przedszkolaczek, czyli ja!

Co tu gadać, co tu kryć,
Przedszkolakiem fajnie być!”

Dlaczego 20 września to jeden z najważniejszych dni dla wszystkich przedszkolaków? Odpowiedź jest oczywista-to Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego.
Tego dnia, Apsiki przebrały się w swoje ulubione stroje i wraz z paniami udały się na piknik na plażę. Tam zajadały się słodkościami, tańczyły przy muzyce, uczestniczyły we wspólnych zabawach ruchowych oraz wyścigach. Nie zabrakło również zabaw balonami, dmuchania baniek mydlanych jak również tworzenia tęczy z cukierków. To był bardzo pozytywny i wesoły dzień. Cała grupa otrzymała niespodziankę do naszej sali w postaci zabawek, które ufundowali rodzice. A każdy Apsik wrócił do domu z lizaczkiem i naklejkami. Mamy nadzieję, że ten dzień długo zostanie w pamięci naszych podopiecznych.
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy pomogli przy realizacji naszej małej imprezy-JESTEŚCIE SUPER 

Czytanie pod chmurką grupa Apsiki

Pewnego słonecznego dnia wybraliśmy się do pobliskiego parku z kocem i książką „pod pachą”. Pogoda iście letnia sprzyjała nam bardzo. W zaciszu drzewa dzieci wysłuchały o „Złotej kaczce” Artura Oppmana. Nawet ruda kita wiewiórka, żywo podsłuchiwała ze swej dziupli. O ile pogoda nam na to pozwoli będziemy zaczytywać się pod chmurką nie raz.
„Głównym celem programu jest promowanie wśród dzieci czytania bajek i baśni jako sposobu na ich rozwój, kształcenie, zdobywanie wiedzy i wychowanie szczęśliwego człowieka, a także pobudzanie i pogłębianie motywacji dzieci w wieku przedszkolnym do nauki czytania poprzez stwarzanie optymalnych warunków do rozwijania ich zainteresowań czytelniczych.”

CELE UKIERUNKOWANE NA DZIECKO:

• Wprowadzenie dzieci w świat literatury poprzez budzenie zaciekawienia książką przez ciekawe zabawy literacko-teatralne, wycieczki oraz wyeksponowany i atrakcyjny kącik książek w sali przedszkolnej.
• Doskonalenie umiejętności słuchania ze zrozumieniem.
• Stymulowanie emocjonalnego rozwoju dziecka.
• Rozwijanie języka, pamięci i wyobraźni dziecka.
• Wspólne przeżywanie z bohaterami książek emocjonujących przygód.
• Budowanie i pogłębianie więzi emocjonalnych między dorosłym a dzieckiem
• Wzmacnianie poczucia własnej wartości dziecka.
• Nabywanie wzorów pięknej polskiej mowy poprzez kontakt z utworami literatury dziecięcej.
• Analizowanie treść utworów – omawianie i ocena postępowania bohaterów z próbą uzasadnienia własnego stanowiska.
• Kształcenie nawyków czytelniczych, nabywanie nawyku dbania o książki i ich szanowania.
• Zapobieganie uzależnieniu od telewizji i komputerów.
• Zapoznanie z popularnymi utworami dziecięcymi ze zwróceniem uwagi na ich autora
• Przekazywanie za pośrednictwem literatury wartości moralnych- uczenie myślenia i wartości moralnych
• Uczenie nieagresywnych sposobów rozwiązywania problemów i konfliktów
• Przygotowanie dzieci do późniejszego, samodzielnego wyboru książek.
• Nauka obcowania z literaturą w sposób samodzielny, refleksyjny i twórczy.

Zajęcia otwarte z rodzicami w grupie Apsików

13.06.2018r. odbyło się zajęcie otwarte w grupie „Apsików” pt. „Dzieci Świata”. Celem zajęć było kształtowanie szacunku i życzliwości do dzieci z różnych stron świata, wzbogacanie wiadomości na temat życia ludzi na różnych kontynentach, usprawnianie aparatu artykulacyjnego, rozwijanie umiejętności wypowiadanie się na dany temat, doskonalenie koordynacji wzrokowo- ruchowej i sprawności rąk i integracja rodziców z przedszkolem.
Rodzice mogli przekonać się jak dobrze radzą sobie ich pociechy z rozwiązywaniem trudnych zadań. Dzieci zaprezentowały się tańcząc, śpiewając, a także rozwiązując różne zadania postawione przez nauczyciela. Potrafiły określić cechy charakterystyczne dla danego regionu świata. Rozwijały sprawność manualną i umiejętność łączenia ze sobą różnych obrazków wykonując wspólnie z rodzicami plakat o danym „Mieszkańcu świata”. Dzieci aktywnie i chętnie uczestniczyły w proponowanych zajęciach.