Aktualności
Administracja
Media
  • Facebook
Archiwum

Archive for the ‘5-APSIKI – grupa 6latki’ Category

Mikołaj w grupie Apsików

Ach marzenia! Kto by ich nie miał? Jeden marzy o samochodzie…. takim na baterie, inny woli klocki albo nową lalkę i worek słodyczy. I znowu nadszedł dzień, w którym marzenia się spełniają. Tradycyjnie jak co roku, 6 grudnia, dzieci odwiedził MIKOŁAJ. Było dużo niespodzianek – przedszkole w nowej odświętnej, zimowej szacie, przedstawienie przygotowane przez rodziców i nauczycieli ale niewątpliwie on MIKOŁAJ był tu NAJWAŻNIEJSZY. Dostarczył dzieciom wiele radości nie tylko związanej z otrzymywaniem ale również z obdarowywaniem. Mikołaj dostał od czterolatków wspaniały prezent : wiersz, piosenkę, rysunki a także pyszne pierniczki upieczone przez Maxa i jego mamę. Miło jest sprawiać radość!

Zajęcia z rodzicami w grupie Apsików

Podczas grudniowych zajęć otwartych Apsiki wraz z rodzicami, wykonały przepiękne ozdoby choinkowe w barwach narodowych. Są to kolejne działania dotyczące obchodów 100-lecia Niepodległości Polski podjęte w naszym przedszkolu. Celem tych działań jest budowanie tożsamości i wspólnoty narodowej, zainteresowanie dzieci dziejami naszego kraju oraz przybliżenie, w atrakcyjnej i przystępnej formie, polskich symboli narodowych. Przedszkolaki poprzez udział w różnorodnych wydarzeniach kulturalnych, wycieczkach, konkursach, warsztatach plastycznych, zajęciach edukacyjnych poznają pojęcia i wydarzenia, związane z polską historią, poczuciem tożsamości narodowej i wolności.

Asiki na wystawie

W zeszłym tygodniu Apsiki wybrały się do Regionalnego Centrum Kultury na wystawę rękodzielnictwa. O wszystkich eksponatach szczegółowo opowiedziała nam  Pani Elżbieta Polak, babcia naszego kolegi z grupy, która jest starszym instruktorem w pracowni plastycznej.  Najbardziej podobały się nam łapacze snów, piękne gobeliny tworzone z wełny Alpaki oraz  barwne obrazy. Podziwialiśmy zastosowane różnorodnych technik plastycznych i z pewnością w przyszłości pokusimy się o ich wykonanie pod bacznym okiem pani Eli.

Wizytę zakończyliśmy odśpiewaniem urodzinowego sto lat dla naszego Wojtusia, który skończył swoje magiczne 4-latka.  

Serdecznie dziękujemy Pani Eli za zaproszenie i możliwość obcowania ze sztuką.

 

Andrzejki Grupa Apsiki

Andrzejki to stary ludowy zwyczaj. Wróżby, które czyniono miały dać odpowiedź na pytanie, co kogo czeka w przyszłości. W wigilię św. Andrzeja prześcigano się więc w pomysłach, by z najróżniejszych oznak wyczytać swoją przyszłość. Tradycja wróżb przetrwała do dzisiaj. Obecnie Andrzejki są wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji. My również chcieliśmy dowiedzieć się czegoś o naszej przyszłości, wybrance/wybranku serca oraz jaki zawód przeznacza nam los. Wszystko odbyło się w wesołej atmosferze z ogromnym przymrużeniem oka. Miło było powitać w naszym gronie rodziców, którzy znaleźli czas, by spędzić z nami to andrzejkowe przedpołudnie. Wśród wróżb nie zabrakło „wychodzących bucików”, szczęśliwego numerka, kubeczkowych wróżb dla rodziców , spinero-wróżby oraz wiele innych. Nie obyło się bez tańców i wygłupów przy znanych nam piosenkach disco.

Zdrowie to podstawa w grupie Apsików

Zdrowie to podstawa! Apsiki

DBAM O SIEBIE, RĘCE MYJĘ
ZĘBY, BUZIĘ ORAZ SZYJĘ
KĄPIĘ W WANNIE PO DNIU CAŁYM
BY ZARAZKI POSPADAŁY

I ODŻYWIAM SIĘ TEŻ ZDROWO!
ZDROWO ZNACZY KOLOROWO
PRZY JEDZENIU NIE GRYMASZĘ
JEM WARZYWA ORAZ KASZE

NA SPACERY, CO DZIEŃ CHODZĘ
PRZY POGODZIE, NIEPOGODZIE
NIE PRZEGRZEWAM SIĘ, NIE ZIĘBIĘ
MAM UBRANIE ODPOWIEDNIE

GIMNASTYKA TO PODSTAWA
WIĘC Z OCHOTĄ JĄ UPRAWIAM
NA ROWERZE JEŻDŻĘ SOBIE
ALBO TAŃCZĘ – SPORT TO ZDROWIE!

W życiu każdego przedszkolaka przychodzi moment, kiedy zaczyna zdawać sobie sprawę czym jest zdrowie. Lecz zanim to nastąpi padają liczne pytania: Co robić by być zdrowym? Czy wystarczy tylko chodzić do lekarza gdy jest się chorym? Co to są witaminy i gdzie się schowały? Na te i inne pytania odpowiadaliśmy sobie poprzez szereg działań i aktywności. Najciekawsze i najsmaczniejsze były zdrowe kanapki, które dzieci samodzielnie wykonywały z różnorodnych warzyw, pełnoziarnistego pieczywa oraz masła. Do tego sok marchwiowo – jabłkowy zachwycił swym smakiem tak bardzo, że moglibyśmy go pić codziennie.
Wiecie że sport to zdrowie? My też ale w naszych ustach to nie tylko slogan. Dlatego pewnego dnia wybraliśmy się na plażę aby z uśmiechem na ustach wykonywać ćwiczenia gimnastyczne i biegi. Można śmiało powiedzieć, że zarażaliśmy zdrowiem sądząc po reakcjach gapiów.
Dziś już dobrze wiemy, że za nasze zdrowie leży w naszych rękach. Jesteśmy za nie w pełni odpowiedzialni.

„Mój dom” Grupa Apsiki

Mój dom – Polska

Jest w każdym naszym słowie,
a słowa są najprostsze –
chleb, mama, dom gościnny,
i Wisła, i Mazowsze. (…)
W mazurku chopinowskim,
i w czarnym węglu Śląska,
i tu, gdzie serce mówi,
że to jest właśnie Polska.
Wierszem „Twój dom” autorstwa naszej patronki Wandy Chotomskiej rozpoczęliśmy wspólne zajęcia z rodzicami w grupie 4 latków Apsików. Celem ich było zapoznanie dzieci z symbolami narodowymi oraz budzenie uczuć patriotycznych, przygotowanie do rocznicy 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Nasze zajęcie było prowadzone wg koncepcji daltońskiej. Dzieci pracowały w parach, zespołach a na koniec wspólnie z rodzicami wykonały kokardę narodową według podanej instrukcji. Niech żyje Polska!

Dzień Chleba w grupie Apsików

Kolejny pełen wrażeń dzień w naszym przedszkolu upłynął na produkcji chleba. Do współpracy zaprosiliśmy prawdziwego kucharza oraz jego asystentkę czyli rodziców naszego kolegi Dominika. Dzieci dowiedziały się skąd bierze się mąka, jak robi się chleb oraz na czym polega praca piekarza. Ciasto zostało przygotowane wspólnymi siłami pod nadzorem naszych gości, którzy zadbali o proporcję składników oraz konsystencję ciasta. W ten oto sposób powstał pyszny pszenny chleb ze słonecznikiem. Zjedliśmy go ze smakiem!!!!!!!
Serdecznie dziękujemy Państwu Urbaniakom za pomoc w pysznych zajęciach.

Dbamy o siebie i o swoje środowisko Grupa Apsiki

Jak wyglądamy? Jak dbać o siebie żeby zdrowo rosnąć? Jak dbać o otoczenie wokół nas? Te pytania były myślą przewodnią poprzedniego tygodnia. Byli goście, filmy edukacyjne, zabawy, doświadczenia. W sumie, bawiąc się, zgłębialiśmy ważne dla wszystkich zagadnienia. Naszą wiedzę pogłębialiśmy nie tylko dzięki bibliotecznym zbiorom przedszkolnym ale także dzięki książeczkom przyniesionym z domów przez nasze czterotatki. Szczególnie miłym akcentem tego tygodnia były puzzle „Moje ciało” podarowane przez rodziców Ignasia.