Aktualności
Administracja
Media
 • Facebook
Archiwum
Najczęściej oglądane

Archive for the ‘4-NIEŚMIAŁKI – grupa 5latki’ Category

Bohaterem tygodnia u Nieśmiałków  – Maja B.

W październiku  rozpoczęliśmy akcję „Bohater tygodnia”, która ma na celu przybliżyć nam postać jednego z naszych przedszkolaków, ujawnić nieznane nam dotychczas wątki jego życia. Dzieciństwo, ulubione czynności, zabawki, książki czy ukochane zwierzęta.

Nasz bohater spędza cały tydzień w towarzystwie naszej grupowej maskotki – „Trampolinka”, którego gości u siebie w domu i traktuje jak najlepszego przyjaciela. Powierza mu swoje tajemnice, przedstawia go swoim bliskim, oprowadza po swoim domu i pokazuje ulubione miejsca, bawi się z nim i o niego dba – tak jak dba się o przyjaźń. Na koniec swojego tygodnia „Bohater” dzieli się z nami ciekawostkami swojego życia, jednocześnie pokazując nam to, co uda się przynieść do przedszkola. Tego dnia zapraszamy również do naszej grupy rodzica, który uzupełnia nam wiadomości o swoim dziecku, pokazuje fotografie z dzieciństwa, opowiada ciekawe historie, a także czyta ulubioną bajkę naszego „Bohatera tygodnia”.

O6 listopada drogą losowania, rozpoczął się tydzień Majeczki Bindas 🙂 Nasza Bohaterka przyniosła do przedszkola swoje ulubione bajeczki, wianki, które robiła z mamą i siostrą na wczasach.

 Majka  dzieliła  się z dziećmi i czuła się tego dnia niezwykle ważnym przedszkolakiem. Mama Majki- pani Ania, przygotowała prezentację multimedialną z życia Majeczki i jej rodziny  podczas wizyty  opowiedziała o naszej „Bohaterce”.  Dowiedzieliśmy  się  o tym, że Majka uwielbia bawić się w modelkę ,lubi robić zdjęcia, jej starsza siostra to jej najlepsza przyjaciółka. Maja chętnie spędza aktywnie czas   z rodziną podróżując  i przede wszystkim  uwielbia pływać.  Nie zabrakło również czytania.  Na koniec tej ciekawej wizyty Pani Ania przeczytała dzieciom bajeczkę z serii Martynka pt.  „ Nowa koleżanka ” i wiersze J. Brzechwy  pt. „Na straganie”. Bardzo dziękujemy  Pani Ani  za aktywne włączenie się i urzeczywistnienie naszej projektu!

 Następnym „Bohaterem Tygodnia” i przyjacielem „Trampolinka” jest Arina Pavliutkina.

Nieśmiałki zaczynają trudną naukę jedzenia nożem i widelcem.

 Skoro powiedziało się A, to trzeba powiedzieć i B. 

 Realizując  koncepcje planu daltońskiego, który uczy dzieci przede wszystkim samodzielności postanowiłyśmy zacząć przygodę naszych dzieci   ze sztućcami w roli głównej.  Krojenie nożem nie jest łatwe, dzieci z grupy „Niesmiałków”  uczą się trudnej sztuki jedzenia nożem i widelcem . W tym roku spróbujemy posiąść  tę  trudną sztukę jedzenia nożem  i widelcem drugiego dania, placuszków, czy naleśników. Więcej takich prób, przyniesie miejmy  nadzieję spektakularny sukces  w postaci osiągniecia w stopniu zadawalającym  tę umiejętność  Przy tej okazji prosimy rodziców o stosowanie podobnej zasady zjadania  nożem i widelcem posiłków  podczas  rodzinnych spotkań przy stole.

Wspólnie szybciej osiągniemy wymarzony cel.:)

 Pyszna zabawa w naszym przedszkolu u Nieśmiałków.

W kuchni można się nauczyć o wiele więcej niż tylko, jak zjadać to, co zostało ugotowane.   W gotowaniu z dziećmi najważniejsze jest „wąchanie, dotykanie, tworzenie, smakowanie, radosny śmiech i pałaszowanie”.

Nie należy czekać, aż  przedszkolak podrośnie ,żeby stał się naszym partnerem w kuchni . Zaproszenie kilkulatka do zajęć  kuchni to trochę jak wpuszczenie do środka trąby powietrznej: bałagan gwarantowany i taki bałagan zgotowaliśmy naszym Nieśmiałkom przy przyrządzaniu zdrowego  jogurtowo-zbożowo-owocowego deseru. Desery  nie zawsze muszą być bardzo kaloryczne i bardzo niezdrowe. Jeśli do użytych produktów   nie dodacie  cukru                    a i tak przekąska będzie słodka i  to  w dodatku ze smakiem zjedzona to już można odtrąbić -sukces.

Takie pyszności  będzie  można podawać dzieciom częściej  bez wyrzutów sumienia!

Czego użyliśmy do wykonania naszych deserów?-

 • Jogurtu naturalnego,
 • Różnych owoców mrożonych i świeżych ( bez dosładzania!)
 • Granoli
 • Otrębów zbożowych
 • Zdrowych zbożowych ciasteczek, wafelków
 • Miodu
 • Wyobraźni.

Wszystkie składniki przyniesione przez naszych wspaniałych rodziców dla swoich dzieci zostały użyte do wykonania  pracy praktycznej w grupach 5-osobowych wybranych dobrowolnie przez dzieci. Najpierw dzieci  pamiętały o dokładnym umyciu rąk, założeniu fartuszków  i rozpoczęliśmy swoje  działania. Praca choć dość pracochłonna dała dzieciom wiele satysfakcji i jakże wielu doznań zmysłowych przy tworzeniu kolorowego smacznego i nie do końca znanego dzieciom smaku. Tak jak się tego można było spodziewać wszystkie deserki zniknęły w krótkim czasie  w brzuchach naszych dzieciaczków- również niejadków, to jeszcze były powtórne przygotowania deserów dla nienasyconych łakomczuszków.

Dzięki takim działaniom  dziecko:  

 • Poznaje nowe,  nieznane produkty
 • – Świetnie się bawi… Możne nalewać, przelewać, wsypywać, mieszać i robić mnóstwo innych rzeczy. A przy okazji uczy się, że to, czy przyjemnie spędzamy czas, zależy głównie od nas, a nie od tego, czy w pobliżu jest Aquapark albo kino.
 • – Nabiera wiary w siebie. To nie byle co zrobić coś własnymi rękami. I to tak, żeby to coś dało się zjeść i w dodatku smakowało innym!
 • – Ćwiczy paluszki.
 • – wzbogaca słownictwo (dziecko uczy się nazw poszczególnych produktów oraz terminologii związanej z przygotowywaniem posiłków)
 • – uczy planowania (dziecko musi zaplanować określoną kolejność wykonywania poszczególnych czynności)
 • sortowanie i dopasowywanie produktów pozwala wpłynąć na rozwój umiejętności matematycznych, które przydadzą się dziecku w szkole
 • – umiejętność współprac z innymi dziećmi podczas zabawy
 • – rozwija kreatywność (możliwość łączenia różnych produktów czy też danie dziecku przestrzeni na to by eksperymentowało, pozwala mu nauczyć się tego, że próbowanie nowych rozwiązań jest czymś pozytywnym)
 • – uczy samodzielności (dziecko bawiąc się w gotowanie musi samo podejmować decyzję, jeśli gotujemy razem, dziecko może wybierać produkty, które zostaną wykorzystane w przygotowaniu posiłku)
 • – uczy kulturalnego zachowania

 

WYCIECZKA  DO  LASU „WESOŁKI”, „NIEŚMIAŁKI” „MĘDRKI”.

Las jest bogatym źródłem poznania świata przyrodniczego, dlatego  dzieciom w wieku przedszkolnym należy stwarzać okazje do poznawania środowiska przyrodniczego w toku różnorodnych form aktywności.

I właśnie temu miała służyć zorganizowana wycieczka do lasu w Kopydłówku  dnia 18.10.2017 roku, przez nasze  panie.

Program wycieczki obejmował różnorodne formy zajęć. Była przechadzka po lesie i obserwacja naturalnego ekosystemu świata roślin i zwierząt. Poznawaliśmy przyrodę patrząc, słuchając i dotykając.  Dzieci oglądały różne okazy przyrodnicze( liście, grzyby, żuki  mrówki, korę drzew, rośliny i owady) Każdy starał się usłyszeć i zapamiętać jak najwięcej leśnych dźwięków.  Pokazałyśmy dzieciom budowę lasu, oraz to  w jaki sposób można określić wiek drzewa, przybliżyłyśmy jego  budowę.

Przedszkolaki wykazały się świetną znajomością dotyczącą tematu ochrony przyrody. Dzieci doskonale wiedziały, że należy  chronić  naturę i że w lesie nie wolno zostawiać śmieci, rozpalać ognisk, płoszyć zwierząt, hałasować. Następnie udaliśmy się na teren  wodociągów miejskich, gdzie czekał na nas posiłek oraz świetnie wyposażony plac zabaw, na którym  dzieciaczki miały możliwość „wyszalenia” się  na świeżym powietrzu. 

Nasza wycieczka była świetną okazją do rozbudzenia zainteresowań otaczającą przyrodą, wzbogacenia wiedzy oraz kształtowania postaw proekologicznych u tak małych dzieci. Tak trzymać.

Zwierzęta domowe u Nieśmiałków

 W przedszkolu odwiedzili nas niecodzienni goście: pies Yorkshire terier- Spike oraz chomik dżungarsi- Maciek. Mogliśmy dotykać, głaskać i brać na ręce zwierzaki. Przedszkolaki dowiedziały się o nich dużo ciekawych rzeczy- czym i jak je karmić, jak  o nie dbać. Co lubią, a czego nie lubią. Skąd pochodzą, jak żyją w środowisku naturalnym (chomik). Nieśmiałki były bardzo ciekawe, zadawały wiele  pytań, dzieliły się również własnymi doświadczeniami z posiadania różnych zwierząt domowych.

Dziękujemy pani Ani i pani Adzie za możliwość obcowania z ich pupilami.

Nieśmiałki  w  sklepie!

Realizując październikowy temat o owocach Nieśmiałki wybrały się na stragan. Dzięki uprzejmości obsługi sklepu mogliśmy obejrzeć owoce, powąchać je a nawet dotknąć. Owoce kusiły swym  wyglądem wszystkie przedszkolaki, które dobrze wiedzą, że skrywają one dużo witamin. Marcin z naszej grupy zdecydował się nawet na zakup soczystego jabłuszka-smacznego 🙂 Całej wyprawie towarzyszyły zasady bezpiecznego poruszania się na drodze bo gdy „Na spacer idziemy bezpieczni być chcemy”.

SADZENIE  CEBULEK  KWIATOWYCH

Podczas tegorocznej Kampanii Edukacyjnej Zielony Kołobrzeg nie zabrakło także Nieśmiałków. Przedszkolaki bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyły w sadzeniu cebulek kwiatowych.  Zabawa była wyśmienita, bogata o nowe doświadczenia i wiadomości a już za kilka miesięcy wybierzemy się na spacer aby ocenić efekty naszej pracy. Chcemy rozbudzać zainteresowania dzieci zmianami  zachodzącymi  w  przyrodzie,  tworząc  sytuacje,  które  powodują  zdziwienie, zaciekawienie,  poznanie  nowego  środowiska  przyrodniczego.

Działanie to służy wprowadzeniu dzieci w obszar edukacji przyrodniczej oraz obserwacji rozwoju roślin. Nabywanie wiedzy poprzez praktyczne działanie jest jednym z najlepszych sposobów uczenia się. Dajemy dzieciom możliwość samodzielnego wykonania określonej pracy, a potem wyciągania wniosków na podstawie obserwacji.

Organizatorom serdecznie dziękujemy za możliwość uczestnictwa w kampanii oraz urocze podarunki.

Zajęcia otwarte u Nieśmiałków nt. „Smaczna i zdrowa  sałatka jarzynowa.

Jesień to tematyka związana m. in. z robieniem zapasów, poznawaniem owoców i warzyw. Dzieci z grupy Nieśmiałki” na zajęciach poznawały różnorodne warzywa nie tylko za pomocą wzroku ale również innymi zmysłami :węchem, dotykiem i smakiem . Zwieńczeniem tych działań było robienie sałatki jarzynowej wspólnie z rodzicami. Wszyscy z wielkim entuzjazmem przystąpili do pracy. Samodzielnie wykonana sałatka smakowała wyśmienicie choć każda druzyna miała inny sposób jej wykonania czy przyprawienia. Na szczęście wśród wszystkich uczestników zajęcia nie  znalazły się niejadki, które  nie chciałyby spróbować własnoręcznie wykonanego dania. I tak trzymać!

Cel ogólnym naszego spotkania było:

 • Włączenie rodziców  do aktywnej współpracy w organizowanej formie.
 • Stwarzanie wspólnego środowiska edukacyjno-społecznego poprzez uczestnictwo rodziców w organizowanej formie.

Cele szczegółowe, to:

 • Nauka zdobywania samodzielności.
 • Umiejętność akceptowania reguł wspólnego działania.
 • Wyzwalanie motywacji do podjęcia pracy w trakcie wspólnych zabaw.
 • Zapoznanie i utrwalenie nazw i wyglądu niektórych warzyw.
 • Umiejętność posługiwania się ostrym narzędziem – nożem.
 • Przestrzeganie higieny i estetyki przy sporządzaniu sałatki.
 • Wdrażanie do porządkowania swojego stanowiska po skończonej pracy.
 • Wzbogacenie dziecięcych przeżyć estetycznych.
 • Przystąpienie do pracy – zaproszenie dzieci do zajęcia swoich miejsc przy stolikach.

Zapraszamy do galerii: