Aktualności
Administracja
Media
  • Facebook
Archiwum

Archive for the ‘4-NIEŚMIAŁKI – grupa 5latki’ Category

Bohater tygodnia Dorota P.

Dnia 13.04 Dorotka- nasz bohater tygodnia wraz z mamusią i jej najmłodszym braciszkiem Frankiem przygotowali dla naszych Niesmiałków pokaz zdjęć z życia Dorotki.
Dzięki nim mogliśmy zobaczyć jak nasza koleżanka zmieniała się i urosła od dnia narodzin.
Mamusia Dorotki pani Paulina pomimo wielu obowiązków, nie żałowała czasu na celebrowanie tego dnia z nami. Opowiedziała nam o tym, że Doris-jak nazywają ja koleżanki jest wzorową siostrą dla swojego dość licznego rodzeństwa.
Dorotka to pomocnica mamusi, szczególnie w kuchni, lubiana koleżanka i mała uparciuszka.
Uwielbia zabawy na świeżym powietrzu w deszczu z parasolem i kaloszach, lubi jazdę konno i przebieranki. Ogólnie jest radosną, pełną marzeń istotką, która pomimo już sześciu lat jest straszną pieszczoszką mamusi.
W tym dniu była oczywiście smaczna i samodzielnie przygotowana niespodzianka dla dzieci – rogaliki i przeczytana książeczka pt. „ Lokomotywa” i „ Pan Tarlaliński”, która bardzo spodobała się wszystkim dzieciaczkom wywołując co chwilka w czasie czytania salwy śmiechu u naszych podopiecznych.
Serdecznie dziękujemy za tak mile spędzony i poświęcony nam czas .
Zapraszamy do galerii:

Nieśmiałki uczą się o życiu na wsi

W ciągu dwóch tygodni Nieśmiałki utrwalały wiedzę dotyczącą życia na wsi –poznając lepiej zwierzęta wiejskie, ich domy, maszyny rolnicze i to wszystko to, co dzięki zwierzętom hodowlanym ma człowiek- (pierze, mięso, mąka, jajka itp.) Dzieci lepiły z plasteliny, wycinały, pisały, układały z kloców, przeliczały i co tylko możliwe 
W ramach podsumowania wiadomości dotyczących ciężkiej pracy rolników nasze starszaki podjęły wyzwanie pieczenia chleba z ziarnem.
Zajęcia kulinarne bardzo dzieciom przypadły do gustu. Wspólnie przygotowaliśmy rozczyn na chleb, następnie wymieszaliśmy niezbędne składniki.
Jakież było zdziwienie dzieci gdy po odstawieniu ciasta na 40 min, to podwoiło swoją objętość. Niektóre dzieci śmiał się, że to jakieś czary.
Po wyrośnięciu ciasto przełożono do blaszek i włożono do piecyka w przedszkolnej „kuchni”.
Po upieczeniu zapach chleba unosił się w całym przedszkolu. Następnie zrobiliśmy z dziećmi masło i oczywiście odbyła się degustacja, jeszcze ciepłej kromki chleba z masełkiem i dżemikiem. Wszystko bardzo smakowało naszym Nieśmiałkom. Napracowaliśmy się bardzo tego dnia ale najważniejsze, że wszystkim bardzo smakowało! Pycha!
Zapraszamy do galerii:

Wielkanocne zajęcia otwarte z rodzicami

Wielkanocne zajęcie otwarte dla rodziców Nieśmiałków prowadzone metodą daltońską.

28 marca w naszej grupie odbyło się spotkanie dla rodziców i ich dzieci nt. „Wielkanocne zwyczaje” prowadzone metodą daltońską.
Podczas tego zajęcia rodzice mieli okazję zaobserwować zachowanie swoich pociech podczas pracy metodą daltońską zaczynając od piosenki, która rozpoczyna zajęcia.
Dzieci pokazały jak potrafią zadaniowo współpracować w zespołach oraz parach, jak działa prawa ręka i ekspert, reagowały na piosenkę do sprzątania. Oczywiście rodzice zostali również zaproszeni do wspólnego działania wg instrukcji, gdzie na własnej skórze doświadczyli tej metody.
Dzieci chwaliły się swoimi osiągnięciami zaznaczonymi na paskach diagnostycznych, tłumaczyły rodzicom zasady wchodzenia do łazienki lub na korytarz. Tłumaczyły jak działa planowanie na tablicy daltońskiej i wiele innych ważnych dla dzieci informacji przekazały swoim rodzicom, którzy nie kryli dumy z samodzielności, odpowiedzialności i obowiązkowości swoich pociech.
Zapraszamy do galerii:

Wielkanocne zabawy Nieśmiałków

Tak jak co roku staramy się aby zajęcia związane z tematyką Wielkiej Nocy były interesujące dla naszych dzieci, dlatego staramy się szukać inspiracji związanych z ta tematyką gdzie tylko się da.
W tym roku robiliśmy różne doświadczenia z jajkami- badaliśmy, co stanie się ze skorupką, która ma podobną budowę do naszych zębów w momencie, gdy te zostaną narażone na dłuższy kontakt z różnymi używkami takimi jak: coca-cola. herbata, kawa. Zanurzaliśmy jajko w occie , próbowaliśmy umieścić jajko ( nie uszkadzając go) w szklanej butelce z pomocą zapałek i praw fizyki.
Wykonywaliśmy różnorodne prace plastyczno-techniczne z instrukcją, słuchaliśmy opowiadań i wierszy o tej tematyce, układaliśmy memo, puzzle itp. oraz wymyślaliśmy teatrzyki i zabawy wielkanocne.
Najbardziej miłą okazją do przybliżenia tych świat było spotkanie z malutkimi kurczaczkami, które dzieci mogły wziąć na ręce napoić i nakarmić- nie zapominając o zachowaniu ostrożności przy tak maleńkich i delikatnych istotkach.

Wielkanocny Zając w grupie Apsików i Nieśmiałków

Jak każdego roku przed Świętami Wielkanocnymi przedszkolaki w naszym przedszkolu szukają Wielkanocnego Zajączka. Na ten moment przygotowywaliśmy się już od rana, w środę, 23 marca, oczekując sygnału od zajączka. Jeszcze przed śniadaniem zobaczyliśmy dziwne ślady na ścianach i schodach, oraz otrzymaliśmy tajemniczy list, jak się okazało był od naszego oczekiwanego gościa. Zajączek zaprosił dzieci do wspólnej zabawy, podczas której dzieci rozwiązywały zagadki, układały puzzle, pokonywały tor przeszkód, brały udział w zabawie ruchowej „Zające do norek”, oraz świetnie się bawiły przy pomocy obrazkowej kostki. Zabawa była udana , a najważniejsze, że każdy coś słodkiego od zajączka dostał. Dzisiejszy dzień dostarczył nam wiele radości i pozytywnych emocji, za które dziękujemy Wielkanocnemu Zajączkowi.

Bohater tygodnia Maja w grupie Nieśmiałków

Nasza Majeczka została wybrana Bohaterem Tygodnia już dość dawno , ale ze względu na panującą w tym okresie grypę i ospę termin prezentacji Majki trochę się przeciągnął ku wielkiemu niepocieszeniu dzieci i naszej bohaterki.
W piątek tj. 16.03. mama Mai – Pani Monika przybyła do naszych dzieci opowiedzieć i pokazać nam najważniejsze wydarzenia i ciekawostki z życia naszej koleżanki .
I tak: z przedstawionej prezentacji dowiedzieliśmy się o tym, że Maja jest przede wszystkim najukochańszą i najbardziej opiekuńczą siostrą dla swojego małego braciszka Antka. Zawsze ma dla niego czas pomagając chętnie w opiece i wspólnych zabawach z maluchem. Maja tak samo jak w naszym przedszkolu również we domu wykazuje się ogromną kreatywnością w zagospodarowywaniu sobie wolnego czasu : chętnie gotuje pomaga przy wypiekach, sprzątaniu ale najbardziej lubi pomagać tacie we wszelkiego rodzaju pracach gospodarczych. Bez problemu używa wkrętarki, wbija gwoździe, maluje dom, oraz jest świetnym pomocnikiem przy naprawach samochodu.
Nasza Majeczka nie boi się wody nawet tej najzimniejszej w morzu czy basenie na, który chodzi uczyć się pływać. Chętnie maluje, rysuje , tańczy gdzie tylko się da, choć najchętniej na weselach. Ogólnie rzecz biorąc jest bardzo kreatywną wesołą i bardzo opiekuńczą małą dziewczynką, która chciałaby zostać kiedyś weterynarzem lub …. sama jeszcze nie wie kim?- pomysłów ma sto!
Serdecznie dziękujemy rodzicom Majki za poświęcony nam czas- a było go nie mało i oczywiście w imieniu dzieci za najbardziej przesmaczny poczęstunek przygotowany przez cała rodzinę specjalnie na ten dzień.
Kolejnym bohaterem będzie Marcin.

27.03.2018 – Zajęcia u Nieśmiałków z Dziecięcej Matematyki wg założeń programu Edyty Gruszczyk- Kolczyńskiej.

„Potrafię dowiedzieć się, czy tu i tu jest tyle samo: mogę policzyć, mogę ustawić w pary”.

Podczas zajęcia dzieci uświadamiały sobie stałość liczby elementów w zbiorze, chociaż obserwowały zmiany sugerujące, że przedmiotów jest więcej lub mniej wykorzystując : fasolę, małe guziki i kółka. Dzieci ustalały równoliczność w dwóch zbiorach poprzez przeliczanie znajdujących się tam obiektów, ustalały równoliczność poprzez łączenie w pary, zsuwanie parami do siebie, nakładanie jednego elementu na drugi, rozsuwanie po dwa, a wyniki przekazywali pani Renacie przez tubę, żeby nikt nie słyszał:)

 

 

Wiosenny tydzień u Nieśmiałków

Wiosna to doskonała okazja do zaproponowania dzieciom zabaw i zadań poszerzających ich zakres wiadomości dotyczących tej właśnie pory roku. Zajęcia zostały  tak przemyślane  by wpływały na wszechstronny rozwój dziecka i pobudzały jego aktywność twórczą oraz zachęcały  do prowadzenia prac gospodarczych w kąciku przyrody i  prowadzenia  stałej obserwacji  wzrastających sadzonek.

Zapraszamy do galerii zdjęć: