Aktualności
Administracja
Media
  • Facebook
Archiwum
Najczęściej oglądane

Archive for the ‘4-NIEŚMIAŁKI – grupa 5latki’ Category

Jasełka w naszym Przedszkolu

Okres świąt Bożego Narodzenia to czas pełen radości, piękna, magii i czarów. Czas spełniania marzeń i okazywania sobie wzajemnie miłości. To w te dni, kiedy iskrzą się lampki choinkowe odkrywamy sens życia. Ze świętami związane są tradycje, a jedną z nich jest wspólne kolędowanie. Dzieci z grupy Nieśmiałków w dniu 10 stycznia zaprosiły całą wspólnotę przedszkola na „Jasełka”. Na scenie nie zabrakło aniołów, pasterzy, diabłów, Maryi, Józefa a do Pana Jezusa przybyli Trzej Królowie. Występy w wykonaniu najmłodszych wprawiły zaproszonych gości w prawdziwie świąteczny nastrój i uświadomiły, dlaczego co roku, z niecierpliwością czekamy właśnie na te święta. Po części artystycznej uczestnicy spotkania złożyli sobie życzenia świąteczno – noworoczne i wspólnie śpiewali kolędy.

no images were found

Bohater tygodnia IGOR. A.

Pomimo świątecznego zamieszania i wytężonej pracy w domach  i przedszkolu  nie zapomnieliśmy o realizacji projektu edukacyjnego ” Bohater tygodnia”

Igorek wraz ze swoja mamą Agnieszką i oczywiście Trampolinkiem przygotowali dla całej naszej grupy prezentacje multimedialna opowiadająca nam o ich rodzinie. Z kolorowych zdjęć dowiedzieliśmy się o tym, że Igorek już jako niemowlę uwielbiał się  często uśmiechać i  pozostało mu to dziś. Nasz bohater uwielbia gotować, jeździć na rowerze, oraz grać w piłkę- należy do klubu piłkarskiego, gdzie rozwija swoje umiejętności piłkarskie marząc o tym by zostać zawodowym piłkarzem jak większość chłopców. Igor jest raczej niejadkiem ale jeśli miałby wybierać swoja ulubioną potrawę na pewno byłyby to pierogi, które babcia chętnie dla niego przygotowuje. Ulubiona książeczka naszego bohatera to nie zwykła bajka czytana wieczorem do snu, ale jest to leksykon ……………… z którego Igor bardzo wiele się uczy i rozwija swoje słownictwo oraz  poszerza horyzonty. Tę właśnie książeczkę pani Agnieszka przeczytała naszym Nieśmiałkom i wywołała ona kilka ważnych kwestii  z życia ludzi  na ziemi i jeszcze więcej pytań, na które to odpowiedzi kryła właśnie ta mądra książeczka. Dziękujemy bardzo za wspaniałe zaangażowanie mamusi Igora, a kolejnym bohaterem tygodnia została  Zuzanna.

Wycieczka Nieśmiałków do Biblioteki Dziecięcej

Spotkaliśmy się z ciepłym i życzliwym powitaniem. We wnętrzu biblioteki,  zawierającym oczywiście różnorodne książki i czasopisma zauważyliśmy od razu świąteczny ciepły nastrój.  Przedszkolaki z wielką radością czekają na wizyty w tej bibliotece ponieważ rzadko, które z dzieci przychodzi tu ze swoimi bliskimi. 

 Pierwszy kontakt z książką dzieci mają bardzo wcześnie, ponieważ bliscy czytają im często różne książki  na przykład przed snem na dobranoc. W przedszkolu również nie ma chyba takiego dnia, aby nie przeczytać dzieciom choć jednej bajki czy opowiadania. Wszyscy zdajemy sobie sprawę jak bardzo ważnym w rozwoju dziecka  jest  rozbudzanie  zainteresowania książką. Wszystkie  informacje, które zdobywamy poprzez czytanie książek  są nieocenione – to kopalnia wiedzy. Bezpośredni kontakt dzieci z miejscem, w którym można wypożyczyć książkę do domu, rozbudza wyobraźnię i poszerza wiedzę.

Wizyta przedszkolaków w bibliotece urozmaicona była oczywiście słuchaniem bajki pt. „Franklin i prezent świąteczny”, którą to dzieci wysłuchały w całkowitym skupieniu. Dzieci uczestniczyły również  w kolorowaniu choinki i prezentów, oraz  zabawie ruchowej „Podkładamy prezent jak Święty Mikołaj”  Było mnóstwo radości, śmiechu i zabawy. Dzieciom spodobała  się przygoda z książką w bibliotece,  w której można się  świetnie bawić oraz sympatycznie spędzić czas. I choć było to mnóstwo przeżyć jak na jeden dzień dla naszych Nieśmiałków, to my przygotowałyśmy jeszcze jedną niespodziankę dla naszych milusińskich, a mianowicie wizytę pod ratuszem, celem podziwiania piękna świątecznego wystroju  naszego miasta a przede wszystkim przejażdżkę karuzelą mieszącą się tuz przy ratuszu.

Na zakończenie wizyty dzieci zostały obdarowane hojnie  prezentami zaś same  podarowały na rzecz biblioteki własnoręcznie wykonane mini-książeczki oraz rysunki z poznanych do tej pory baśni, opowiadań, legend i bajek. W rozmowach z dziećmi i rodzicami wiem, że wycieczka do biblioteki dostarczyła  dzieciom wiele informacji, zadowolenia i satysfakcji. Dzieci złożyły obietnicę , że niedługo  wrócą do biblioteki tzw. krainy książek,   co dla mnie jako nauczyciela  jest bardo ważne i potwierdza  celowość działań w  mojej  pracy

Andrzejki w grupie Nieśmiałków

 

Andrzejki to stary ludowy zwyczaj. Wróżby czyniono 29 listopada w wigilię Andrzejek. Miały one dać odpowiedź na długo oczekiwane pytania. W Wigilię Św. Andrzeja prześcigano się w pomysłach, by z najróżniejszych oznak wyczytać swoją przyszłość. Tradycje wróżb przetrwały do dzisiaj. Obecnie Andrzejki są wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji. Koniec listopada, to czas  – czarów, wróżenia, przepowiadania co przed nami. Nasze przedszkolaki również chciały zajrzeć w przyszłość, sprawdzić co je czeka. Zebraliśmy się więc wraz z rodzicami, by  wspólnie się pobawić, poczarować, powróżyć. Tego wieczora dowiedzieliśmy się co się wydarzy w niedalekiej przyszłości (kto musi uważać na zdrowie, kto spotka kogoś dawno nie widzianego, która panna jako pierwsza wyjdzie za mąż…) i tej bardziej odległej (np. dotyczącego tego jaki zawód wybiorą przedszkolaki jak już dorosną). Czy wróżby się spełnią – przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły one nam wiele radości, były okazją do wspólnej zabawy. Ten magiczny dzień wróżb i czarów bardzo spodobał się dzieciom szczególnie, że tańczyły z miotłami przy dźwiękach  „Kochajcie Czarownice” W.Chotomskiej

 

 

 

 

Bohater tygodnia w grupie Nieśmiałków – Faustyna

Ostatni tydzień listopada należał do Faustynki, która była w grupie Nieśmiałków niekwestionowanym bohaterem tygodnia.   Fausta (jak mówią o niej z uśmiechem rodzice) przygotowała dla nas z pomocą mamy i taty  film opowiadający o jej barwnym życiu. Ah co to był za film ale do rzeczy! Właściwie od początku czyli już od narodzin aż do dzisiaj Faustynka lubi aktywnie spędzać czas. Nie obce są jej rajdy rowerowe, wycieczki, zwiedzanie innych państw , spotkania ze zwierzętami czy owadami….Oj dużo, dużo  by tu pisać o pasjach i zainteresowaniach naszej koleżanki. Można by rzec Tony Halik w spódniczce 🙂  Podczas projekcji filmu zachwycaliśmy się i wzruszaliśmy jednocześnie a Faustynka wraz z Trampolinkiem, który dzielnie jej towarzyszył rozśmieszała nas z ekranu prawie do łez. Na koniec mama naszej bohaterki przeczytała wszystkim przedszkolakom przygody „Martynki i kucyka” i tym przemiłym akcentem zakończyło się spotkanie z Faustynką, która udowodniła nam, że życie to niekończąca się przygoda.

Bardzo serdecznie dziękujemy Państwu Brzezińskim za ogromne zaangażowanie w projekt!

 

Realizacja koncepcji daltońskich w naszej grupie .

SAMODZIELNOŚĆ

Samodzielność w Planie Daltońskim oznacza, że dzieci same rozwiązują problemy, same wykonują zadania, poszukują właściwych rozwiązań i uczą się poprzez praktyczne działanie.

Przykładem praktycznych działań w przedszkolu są codzienne czynności kulturalno- samoobsługowe i higieniczne przy posiłkach nt. „Moje posiłki  kolorowe – sam wybieram to, co zdrowe”. Każdego dnia  śniadania, II śniadania i   obiady  serwowane są w formie szwedzkiego stołu. Dzieci samodzielnie nakrywają do stołu, przygotowują sobie kanapki, nakładają  żywność, porcję  obiadową,  a po skończonym posiłku samodzielnie oczyszczają i odnoszą talerze,  sprzątają.

 BADAMY I DOŚWIADCZAMY, KORZYSTAMY Z  INSTRUKCJI CZYNNOŚCIOWYCH.

Przez ostatnie dwa tygodnie rozmawialiśmy o tym w jaki sposób można wykorzystać nasze zmysły do lepszego poznawania otaczającej nas rzeczywistości. Zgłębiania tajników przyrody nieożywionej i ożywionej, poznawania  niektórych właściwości fizycznych przedmiotów,  substancji.   Instrukcja wykonana krok po kroku w klarowny sposób pokazuje dziecku jak prawidłowo wykonać zadanie od początku do końca.  Taka wizualizacja daje dziecku możliwość samodzielnego dążenia do osiągnięcia celu, wyciągania wniosków, doświadczania naszego świata. Oto wybrane z pośród wielu innych zabaw badawczych w naszej grupie. Aby przybliżyć zainteresowanym, o co chodzi, co jakiś czas będziemy publikować kilka przykładowych instrukcji, z których korzystają dzieci w naszym przedszkolu.

Bohater tygodnia ARINA

Bohater Tygodnia – Arinka

11 listopada  zakończył się tydzień kolejnego Bohatera, którym była Arinka. Nasza koleżanka  wraz z rodzicami, i babcią przygotowała prezentacje multimedialną o sobie i swojej rodzinie, od narodzin do dnia dzisiejszego,  a także  zrelacjonowała nam co ciekawego wydarzyło się u niej  podczas minionego tygodnia. Nasza grupowa maskotka poznała całą rodzinę, a Arinka, jak przystało na prawdziwego opiekuna, zapewniła niemałe atrakcje naszemu Trampolinkowi … zabrała Go na niezwykłą wycieczkę na trening akrobatyczny, na który Arinka  chodzi i trenuje gimnastykę.

Cały pobyt został szczegółowo sfotografowany i co jest nowością  w realizacji bohatera tygodnia sfilmowany.  Arinka  nie zapomniała przynieść                         i  pochwalić się  swoim wyjątkowym przyjacielem – chomiczkiem, który wabi się Igor.
W ramach akcji czytelniczej mamusia naszej koleżanki  przeczytała nam bardzo pouczającą ksiązeczke   „Nieuchronne konsekwencje”, a my bardzo dziękujemy Rodzicom, babci Arinki  za aktywne włączenie się w realizację naszej projektu! Na zakończenie spotkania, tatuś Arinki miał dla naszej grupy a także całego przedszkola pysznie kolorową niespodzianke a mianowicie przygotował „Latająca watę”  dla każdego przedszkolaka. Pan Aleksandr  poczęstował wszystkich pysznym smakołykiem i wylosował imię następnego Bohatera Tygodnia i opiekuna „Trampolinka”, którym został Dawid !!

 W imieniu dzieci i wychowawców jeszcze raz  serdecznie dziękujemy za cudnie smaczna  i efektowną niespodziankę.