Aktualności
Administracja
Media
  • Facebook
Archiwum
Najczęściej oglądane

Archive for the ‘1-ŚPIOSZKI – grupa 3-4latki’ Category

Śpioszki przygotowują się do Świąt Bożego Narodzenia

Aromatyczne i apetycznie udekorowane pierniczki są jednym z symboli świąt Bożego Narodzenia. W wielu domach pieczenie ciastek o korzennym smaku jest starannie pielęgnowanym zwyczajem. Tradycja przygotowywania pierników na święta wywodzi się z Torunia. Po upieczeniu pysznych, aromatycznych pierników przychodzi pora na ulubiony etap pracy nie tylko dzieci – dekorowanie. Pięknie ozdobione ciasteczka stanowią wspaniałą ozdobę świątecznego stołu i choinki.Także u nas w przedszkolu, w przedświąteczny piątek w grupie Śpioszków odbyło się spotkanie z rodzicami. Przy wtórze kolęd wszyscy z wielkim zapałem przystąpili do dekorowania pierniczków upieczonych przez mamy z naszej grupy. Maluchy miały do dyspozycji wiele kolorowych lukrów, perełek, posypek. Pierniczki wyszły piękne ( część z nich lądowało od razu w małych brzuszkach naszych pociech), a i dzieci nauczyły się dzielić – część swoich ciasteczek pozostawiły aby ozdobić przedszkolną choinkę.

Kolorowe dni tygodnia u Śpioszków

Od roku staramy się w naszym przedszkolu wdrożyć Plan Daltoński. Zakłada on naukę samodzielności , odpowiedzialności i współpracy u naszych wychowanków. Po okresie adaptacji również w grupie najmłodszych dzieci zaczęłyśmy wprowadzać elementy planu daltońskiego. Mamy tablicę na której maluszki zaznaczają swoją obecność w przedszkolu. Na kolejnej zaznaczamy te czynności, które aktualnie występują w naszym przedszkolnym dniu np. zabawa czy posiłek. Innym elementem wdrażającym w edukację daltońską jest wprowadzenie kolorów dnia. Z pozoru prosta czynność, w rzeczywistości odgrywa ogromną rolę na początku przedszkolnej przygody malucha. Porządkuje rytm tygodnia, uczy przedszkolaki kolorów, daje poczucie bezpieczeństwa. Dlatego jeden z grudniowych tygodni poświęciliśmy nauce kolorów, którymi oznaczamy kolejne dni tygodnia. W poniedziałek dzieci ubrane na czerwono wcieliły się w postacie z bajki „Królewna śnieżka” i zagrały swoją pierwszą inscenizację. We wtorek królował kolor niebieski. Środa była pomarańczowa. W czwartek mali projektanci ubierali modele w zielone ubrania. W piątek ubrani na żółto z krasnalem w żółtej czapeczce wędrowaliśmy po lesie poznając zwyczaje zwierząt , które przygotowywały się do nadejścia zimy. Organizacja tygodnia daltońskiego wymagała zaangażowania nie tylko ze strony nauczycieli i dzieci, ale również rodziców oraz pracowników niepedagogicznych. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i zapraszamy do dalszej współpracy. A oto nasza galeria zdjęć.

 

Dzień Misia u Śpioszków

Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy w kubraczku… Każdy posiada bądź posiadał własnego ulubionego misia pluszowego. „Dzień pluszowego misia” przypada na 25 listopada. Ze względu, że był to dzień wolny od pracy obchodziliśmy go w poniedziałek 27 listopada. Ten dzień był cały misiakowy. Kto chciał mógł się przebrać. Towarzyszyły nam pluszowe niedźwiadki. A po obiedzie do zabaw zaprosiliśmy naszych najbliższych. Wspólne pląsy, zagadki, zabawy kołowe, plastyczne zostaną nam na długo w pamięci. Na pamiątkę po zabawie można było wykonać fotkę. Kogo? No oczywiście że – Misia.

Pasowanie na Przedszkolaka

26 października 2017 r. w najmłodszej grupie naszego przedszkola – Śpiochach, odbyło się uroczyste pasowanie na przedszkolaka. Zaproszeni zostali rodzice oraz inne bliskie dzieciom osoby. Jest to szczególnie ważne wydarzenie dla nowych przedszkolaków, bo jest to moment, w którym maluchy stają się oficjalnie pełnoprawnymi przedszkolakami. Grupa wystąpiła w programie artystycznym, na który złożyły się poznane przez dzieci piosenki, pląsy i wiersze. Następnie z ręki pani wicedyrektor dzieci zostały przy użyciu zaczarowanego ołówka pasowane na pełnoprawnego przedszkolaka. Otrzymały pamiątkowe dyplomy i kuferek z prezentami. Rodzice równie mocno jak dzieci przeżywali te podniosłe chwile, były łzy wzruszenia i radości. Na zakończenie wszyscy zostali poczęstowani smacznym tortem. Ten dzień na długo pozostanie w pamięci nas wszystkich.

 

Mam 3 lata…

„Mam trzy lata, trzy i pół…” to fragment popularnego wiersza dla dzieci. Tak niedawno po raz pierwszy przyszliśmy do przedszkola.To wielki przełom w życiu wielu dzieci. Były obawy, łzy no bo jak opuścić ukochanych rodziców? Wszystko takie nowe i nieznane: sala kusi wprawdzie zabawkami ale bez mamy nie wydaje się bezpiecznie. Na szczęście to już za nami. Z uśmiechem witamy panie, kolegów i koleżanki. Bawimy się, uczymy, odpoczywamy, stajemy się powoli coraz bardziej samodzielni. A oto nasza galeria.

                                                                       Z pozdrowieniami dla Rodziców  – Śpioszki

Jesienna pogoda

Jesień może być piękna i słoneczna, zachęcająca do spacerów i obserwacji zmieniającej się przyrody kuszącej tysiącem barw. Może nas także smagać wiatrem i deszczem. Przez dwa tygodnie bawiliśmy się wokół tematu jesiennych stanów pogodowych. Uczyliśmy się piosenek, rymowanych wierszyków, robiliśmy doświadczenia. Jesień była we wszystkich aktywnościach dziecięcych. Robiliśmy bąbelki w „kałużach”, bawiliśmy się w wyścigi kropel deszczu, przeskakiwaliśmy przez”kałuże” lub po prostu skakaliśmy po nich, byliśmy „psotnym wiatrem”. Obserwowaliśmy pogodę przez okno i na spacerach. W skrócie – bawiąc się poznawaliśmy świat.

CZytanie na dywanie

 

Czytanie na dywanie

 

Literatura dla dzieci w wieku przedszkolnym jest rodzajem sztuki. Czytanie, czy opowiadanie treści książek wpływa na doskonalenie mowy dzieci, gdyż stanowi wzór języka literackiego, wzbogaca słownictwo, wpływa na wyrazistość mowy dziecięcej. Poza tym opowiadania przyczyniają się do rozwoju wyobraźni oraz skupiania uwagi. Utrwalają i wzbogacają wiadomości dzieci a także wywierają duży wpływ na kształtowanie się uczuć i postaw społeczno- moralnych, estetycznych i intelektualnych. Wartości wychowawcze opowiadania wyrażają się również w tym, że rozwijają one zainteresowania czytelnicze dzieci oraz dostarczają im dużo radości i wyzwalają poczucie humoru.

Naszym maluszkom stwarzamy różnorodne możliwości obcowania z literaturą piękną poprzez codzienne czytanie książeczek z przedszkolnej biblioteczki. Uczestniczyliśmy w spotkaniu z panią bibliotekarką, która odwiedziła nasze przedszkole. Również rodzice ku wielkiej uciesze całej grupy aktywnie włączają się w akcję „Czytania na dywanie”czego dowodem są 3 spotkania dzieci z książką przy udziale ich najbliższych.

 

 

 

 

Jesienne odkrycia

Poznawanie przyrody to fascynująca przygoda zwłaszcza gdy mamy tyle naturalnych okazów. Dzieci zachwycały młode drzewka kasztanowców wyhodowane przez trochę starszych przyrodników. Oglądadaliśmy liście, kasztany. Jak zawsze nasza nauka odbywała się poprzez zabawę, obserwację i eksperymentowanie. A co robiliśmy później? Później pomaszerowaliśmy szukać ogromnych