Nasze Grupy
Aktualności
Administracja
Media
  • Facebook
Archiwum

Archive for the ‘Nasze Grupy’ Category

Któtra godzina?

Która godzina? Za ile wychodzimy? O której jest obiad? To jedne z często zadawanych pytań przez dzieci. Dla Wesołków już długo, bo we wrześniu zdzwoni pierwszy dzwonek, dlatego aby żadne z dzieci nie spóźniło się do szkoły,  rozpoczęliśmy naukę odczytywania godzin na zegarze, jak to się zaczęło, zobaczcie sami 🙂

Gapcie poznają życie na wsi

Na początku kwietnia dzieci uczyły się o zwierzętach wiejskich i pracy rolnika. Zajęcia dotyczyły zwierząt z wiejskiej zagrody i pracy rolnika na polu. Wychowankowie dowiedziały się jakie zwierzęta żyją na wsi, jakie wydają odgłosy, jak nazywają się małe zwierzątka i co one nam dają. Poznały znaczenie różnych zwierząt w gospodarstwie wiejskim a przede wszystkim krowy. Miały możliwość poznania sposobu dojenia krowy, jakie produkty uzyskujemy z mleka oraz dowiedziały się w jaki sposób można samodzielnie zrobić masło ze śmietany.
Na koniec tygodnia wychowankowie uczyły się o etapach powstawania chleba „Od ziarenka do bochenka”.
Na zajęciach plastycznych dzieci miały możliwość wykazywania się zdolnościami plastycznymi wykonując różne zwierzęta i zagrodę wiejską. Korzystając z kolorowego papieru, i plasteliny.
Wychowankowie podczas zajęć rozwiązywały rożne zadania i zagadki, bawiły się przy piosence pt. „U nas na podwórku”. Na zajęciach dzieci uczą umiejętności współdziałania w zespołach i parach.

Przedwiośnie i Wiosna u Gapciów

Przyjście nowej pory roku – wiosny jest doskonałą okazją do tego, by uzmysłowić dzieciom, jak wielkie bogactwo niesie ze sobą budząca się do życia przyroda. W naszym przedszkolu przygotowania do pożegnania zimy i powitania wiosny zaczęły się kilka dni wcześniej. Zmieniła się dekoracja przedszkola z zimowej na wiosenną. W salach na parapecie pojawiły się wiosenne kwiaty w doniczkach. Oczywiście dzieci dbały i podlewały wiosenne kwiaty – żonkile, hiacynty, krokusy i zasianą przez siebie rzeżuchę, owies oraz zasadzone cebulki z różnymi kwiatami. W marcu przed powitaniem wiosny wychowankowie poprzez różne zabawy, rozwiązywanie zagadek i zadań poznały pojęcie przedwiośnia oraz znaczenie przysłowia „W marcu jaka w garncu”. Zapoznały się z różnymi zjawiskami przyrody. Dowiedziały się, jakie znaczenie ma dla ludzi i komu potrzebna jest prognoza pogody i kto się nią zajmuje. Wychowankowie również dowiedziały się na zajęciach o potrzebnych warunkach roślin do ich wzrostu. Podczas doświadczeń z ziemią dzieci z wielkim zainteresowaniem poznały znaczenie dżdżownicy dla gleby. Dzieci przypomniały sobie, które ptaki do nas wróciły, jakie zwierzęta się obudziły. No i oczywiście nie zabrakło również prac plastycznych, dotyczących pierwszych zwiastunów wiosny.

Wielkanoc u Gapciów

Wychowankowie w ostatnim tygodniu marca miały okazję poznać zwyczaje i tradycje wielkanocne. Dzieci malowały i ozdabiały brokatem kolorowe pisanki, robiły baranki, kurczaczki i zajączki wielkanocne. Siały także rzeżuchę oraz owies.
Dzieci poznały też wiersze, piosenki, inscenizacje o tematyce wielkanocnej oraz stare, ludowe zabawy związane z tymi świętami. Święcenie koszyczka z pokarmami, o czym doskonale wiedziały, co powinno znaleźć się w koszyczku niesionym do święcenia. Pieczenie bab i mazurków wielkanocnych oraz polewanie się wodą w śmigus dyngus, to również tradycje, które dzieci doskonale znały i chętnie o nich opowiadały.
Dzieci zgłębiły wiedzę na temat różnych rodzajów jajek i ich właścicieli – ptaków wiejskich. Poznały również właściwości jajka surowego i ugotowanego. Poprzez eksperymenty dzieci już wiedzą co stanie się z jajkiem, które były zanurzone w płynie octowym, w coli i herbacie. Bardzo dobrze się przy tym bawiły.
Cała tydzień przebiegał w bardzo miłej atmosferze. Ponieważ tego typu zajęcia niosą zawsze ze sobą radość i uśmiech dziecka, wprowadzają świąteczny nastrój oraz pomagają w integracji dzieci.

Wiosna u Mędrków

Wiosna, wiosna, wiosna ach to Ty…
W grupie Mędrków wiosennie już na zajęciach, dzieci samodzielnie sadzą kwiatki, układają historyjki obrazkowe, malują tęczę, wyklejają i wydzierają aby ozdobić pierwsze wiosenne kwiatki. Dzieci zadowolone, uśmiechnięte, cieszą się, że wiosna przyszła… Dzięki praktycznym zajęciom nasze dzieciaki w mig opanowały charakterystyczne zwiastuny wiosny. Każdy posadził cebulki kwiatków, wszyscy razem posialiśmy kiełki rzodkiewki. Teraz tylko czekać aż wszystko urośnie…

Wielkanoc u Mędrków

I zaraz święta… Grupa Mędrków rozpoczęła temat świąteczny od zbadania i budowy jajka. Wszystkie dzieci samodzielnie badały właściwości jajek. Każdy rozbił jajko, opowiedział co widzi, jakiej to jest konsystencji, co się stanie gdy się zamiesza. Dzieci zachwycone i nauczone budowy jajka poprzez praktyczne działania. Następny krok gotowanie jajek, tworzenie barwników naturalnych, farbowanie jajek i ubieranie w ozdobne koszulki. Pisanki gotowe!!! Grupa Mędrków wybrała się również na szukanie zajączkowych niespodzianek. Dzieci najpierw musiały wykonać szereg zadań przygotowanych przez zajączka. Nagrodą za wykonane ćwiczenia była słodka niespodzianka dla wszystkich dzieci. Grupa Mędrków dzięki uprzejmości Grupy Wesołków mogła zobaczyć i pogłaskać kurczaczki. Wszystkie dzieci z zachwytem i delikatnością podchodziły do naszych żółtych, pierzastych gości. Grupie Wesołków dziękujemy za tak miłe doświadczenie!!!
Każdy zadowolony i dumny ze swojej pisanki wychodził do domu, aby dołożyć swoje jajeczko do domowej święconki.

Bohater tygodnia w grupie Mędrków: Eliza i Maks

W ostatnim czasie bohaterami tygodnia byli Eliza i Maks W. , którzy dzielnie opiekowali się naszymi pacynkami. Dzieci wraz z rodzicami zaprezentowali na zdjęciach i przedstawili swoje przygody. Nasze pacynki były na wycieczce koło latarni, na wiosennym spacerze i hulajnodze, poznały domy naszych bohaterów oraz ich najbliższą rodzinę. Eliza wraz z rodzicami opowiedzieli nam o ich pupilu domowym- śwince morskiej, o którą dba i opiekuję się Eliza. Mama Maksa W. na koniec zajęć przeczytała dzieciom legendę o Warsie i Sawie, która bardzo się spodobała dzieciom. Grupa Mędrków z zaciekawieniem słuchała, zadawała pytania odnośnie zwierząt, miejsc i codziennego życia. Rodzicom i dzieciom za bardzo ciekawe prezentacje swoich przygód dziękujemy!!!

Bohater tygodnia Dorota P.

Dnia 13.04 Dorotka- nasz bohater tygodnia wraz z mamusią i jej najmłodszym braciszkiem Frankiem przygotowali dla naszych Niesmiałków pokaz zdjęć z życia Dorotki.
Dzięki nim mogliśmy zobaczyć jak nasza koleżanka zmieniała się i urosła od dnia narodzin.
Mamusia Dorotki pani Paulina pomimo wielu obowiązków, nie żałowała czasu na celebrowanie tego dnia z nami. Opowiedziała nam o tym, że Doris-jak nazywają ja koleżanki jest wzorową siostrą dla swojego dość licznego rodzeństwa.
Dorotka to pomocnica mamusi, szczególnie w kuchni, lubiana koleżanka i mała uparciuszka.
Uwielbia zabawy na świeżym powietrzu w deszczu z parasolem i kaloszach, lubi jazdę konno i przebieranki. Ogólnie jest radosną, pełną marzeń istotką, która pomimo już sześciu lat jest straszną pieszczoszką mamusi.
W tym dniu była oczywiście smaczna i samodzielnie przygotowana niespodzianka dla dzieci – rogaliki i przeczytana książeczka pt. „ Lokomotywa” i „ Pan Tarlaliński”, która bardzo spodobała się wszystkim dzieciaczkom wywołując co chwilka w czasie czytania salwy śmiechu u naszych podopiecznych.
Serdecznie dziękujemy za tak mile spędzony i poświęcony nam czas .
Zapraszamy do galerii: